| AdiyAdriann a întrebat:

Salut TPU,am si eu o problema. Deci,am doua masele cariate in partea de sus a gurii, una dintre ele cred ca trebuie plombata ca e cam mancata. Trebuie sa ma duc la denstist,dar mi-e cam frica. O sa-mi faca anestezie locala sau o sa-mi dea cu un spray pentru amortire, si mai e ceva, trebuie sa stau cu gura larg deschisa cat timp lucreaza denstistul? Astept raspunsuri, dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonym012 a răspuns:

Salut! In primul rand stai calm, am trecut prin asta prima oara exact acum 3 saptamani.Nu te mai gandi iti faci mai mult rau decat o sa-ti faca doctorul,in primul rand cant iti va face cu freza nu va face anestezie, deoarece nu este nevoie, doctorul iti v-a tine gura deschisa cu mana stanga, iti v-a lucra cu freza cu mana dreapta iar tu trebuie doar sa stai calm, sa lasi obrazul moale si sa nu te misti.Nu vei simti decat un pic de durere cand v-a ajunge la nervi la dinte atat.Mie mi-a plombat un dinte in 2 sedinte,in prima sedinta a lucrat cu freza, dupa care la sfarsit a pus un adeziv, iar in a doua sedinta mi-a inlaturat acel adeziv cu freza si a pus plomba propriu zisa.Dar nu este nici o durere, plus ca odata si odata trebuie sa te duci, iti garantez ca dupa ce se v-a termina o sa razi si o sa spui "nici nu a fost asa rau".Asa ca hai fa-ti curaj si du-te si dupa ce se termina sa-mi spui cum a fost.Norochee hee

| AdiyAdriann explică (pentru anonym012):

Multumesc, tin sa precizez ca, caria e putin pe gingie

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Medicul decide ce va face, nu ai de ce te teme.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Nu te doare. Pe mine cel putin nu ma doare deloc, sincer mie nu-mi place sa merg, nu de frica ci pentru ca aud freza aia, e super enervanta, dar nu simt cand lucreaza.
Daca e cariata superficial. nu ai nevoie de anestezie, daca e mai adanc da cu spray sa amorteasca gingia, apoi injectia, o simti ca o piscatura sau presiune, cateva secunde, apoi daca simti ceva cand lucreaza la dinte ii zici si iti mai da injectie.
Cu gura larg deschisa... depinde unde e caria, daca e la un molar, cam da.

| AdiyAdriann explică (pentru BiuL):

Caria e in lateralul maselei

| OnuOnulică a răspuns:

Da, du-te la dentist ca nu patesti nimic grav!

| nico097 a răspuns:

Depinde la ce dentist mergi de obicei pentru curatare si plombare face anestezie locala.Da trebuie sa stai cu gura deschisa cat timp lucreaza dar iti mai spune sa caltesti cand termina o parte sau incepe sa sangereze gingia.Multa sanatate.