| diana22 a întrebat:

Deci...mi s-a pus ghips ca mi-au zis cei de la municipal ca am o fractura si mi-au zis sa stau 21 de zile cu el. dupa 2 zile simteam ghipsu ca mi sa largit..si dupa o saptamana si ceva am fost la control la un doctor ortoped unde mi-a zis ca "e doar o mica fisura, nu e nimic grav, nu are de ce sa te doara "de la municipal mi-au dat arcoxia dar ma intepa foarte rau in capu pieptului si mi-a zis doctoru ortoped ca le pot lasa daca le-am luat o saptamana.Trebuia scos marti dar duminica adica astazi mi-am luat inima in dinti si am scos ghipsu(mi s-a zis ca trebuie sa il dau mai devreme sa vad cum imi e.ca joi incepeam munca) pentru ca imi era foarte larg, in talpa era rupt si ma lovea la os, si am si durea acolo. unde am calcat stramb.problema e ca el problema este ca este inca vanat,umflat si nu pot calca pe el ca ma doare.e normal? ce e de facut? l-am tinut pur si simplu degeaba! ba chiar doctoru mi-a zis ca ghipsu e foarte bine pus,daca a fost sa bine de ce a ramas la fel? nu mai vreau sa mi-l bage iaras in ghips,e vara am stat numai in casa,am un loc de munca,nu pot sta asa si poate tot cu acelasi rezultat, adica niciunu.o crema ceva nu se poate? mi-am dat cu diclofenac si mi-am pus gheata, dar degeaba.va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Banuiesc ca ai ceva entorsa din cate scrii pe aici. Si eu am avut si mi s a largit...din cauza ca s a retras inflamatia aia. Daca ai avut o inflamatie, de aia poate ti se pare ca s a largit. Du te la medic sa ti l puna intr un alt mulaj, mai ingust. Nu e de stat cu el asa, semireparat, pot sa apara complicatii. Las o incolo de munca, daca poti merge in ghips la ra, du te, daca nu, stai acasa... Nu merita sa iti risti piciorul fiindca totusi e concediu medical. Insanatosire grabnica.

| stpu a răspuns:

Noi nu facem radiografii ca sa-ti spunem ce e de facut laughing
Eu dupa ce mi-am scos ghipsul de la mana, m-a trimis doctorul sa mai fac o radiografie si apoi s-a pronuntat.
Probabil ca asta se va intampla si in cazul tau.
Insa un prieten a avut piciorul in ghips foarte mult timp. Cand l-a scos a trebuit sa faca fizioterapie cateva saptamani ca i se atrofiase muschii.

| MariaOfficial a răspuns:

Daca te doare foarte tare ia un Algocalmin! Iar maine du-te de graba si fa-ti o radiografie(crd ca asta este la picior) si vezi cum arata!

| rutanklan a răspuns (pentru MariaOfficial):

Ma rog! Mai e si varianta aia ca daca nu isi mai poate misca piciorul, stapanul ei pune mana pe pusca si ii aplica una ntre ochi,

| MariaOfficial a răspuns (pentru rutanklan):

Nu am inteles nimic!

| Ardnabella a răspuns:

De ce oare e romanul nostru asa? Trebuie sa ajunga in stadiu critic sa-si dea seama de amploarea situatiei.Gandeste-te,cu sanatate nu-i de gluma! In primul rand ghipsul nu ti-l scoti singura si nu te tratezi 'dupa ureche'.Sa se inteleaga,prin intermediul internetului nu se rezolva problemele de natura medicala,un sfat e bine primit,stiu! Dar trebuie sa te vada un specialist,sa-ti faca radiografie din nou sa vezi cum evolueaza situatia, eventual sa-ti aplice tratamentul corespunzator. Dupa scoaterea ghipsului sunt sigura ca iti va recomanda cateva sedinte de recuperare, ghipsul in general comprima vasele de sange, de aici si echimozele. Durerea si inconfortul dupa scoaterea ghipsului am resimtit-o si eu, dar dupa aproximativ 2 saptamani articulatia a inceput sa-si recapete treptat mobilitatea.Nu te astepta dupa o fractura ca membrul respectiv sa fie 'ca nou'. Partea ce nu o inteleg:'pentru ca imi era foarte larg, in talpa era rupt si ma lovea la os, si am si durea acolo. unde am calcat stramb.' Nu trebuia sa te sprijini pe piciorul respectiv tocmai pentru a evita sa iti suprasoliciti articulatia. Locul de muca poate sa astepte, exista concediul medical, pana atunci mergi la un medic sa-ti spuna exact ce este de facut.Si menajeaza-ti piciorul, nu mai face efort! Nu exista tratamente minune prin internet!

| Vanesa85 a răspuns:

Daca piciorul era umflat nu trebuia sa-ti puna in ghips, de asta sa si largit, mergi din nou la un consult dar la un medic ortoped diferit si vezi ce iti spune, daca e nevoie de ghips si numai vrei mergi la o cliica de ortopedie si gasesti acolo o ghiata speciala care o pot da orcand jos e mult mai utila si usoara ca ghipsul