| andreydanyel99 a întrebat:

....Am un catel de vreo 2 luni are 2kg si de cateva zile nu vrea sa manance nimic si nici nu vrea sa iasa din casa! Eu cred ca are paraziti si as avea nevoie de un sfat rapid sa imi spuneti cum as putea sa scap de paraziti! Va rog frumos!

Multumesc Tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai indicat e să-l duci la veterinar. Nu te costă mult!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Majoritatea puilor au paraziți intestinali, deși unii dezvoltă imunitate. Azi, nu ai cum să-l ajuți, decât în cazul în care, ai norocul să găsești, un cabinet veterinar deschis și în situații de urgență. Sau o farmacie veterinară. Totuși, e duminică, șansele sunt cam minime...
Dacă nu, mâine dimineață te duci cu el la veterinar și soliciți pentru cățeluș, un medicament/soluție împotriva paraziților intestinali. Acesta e și motivul, pentru care cățelușul tău e apatic, refuză să mănânce, ori se simte slăbit. Tot din aceasta cauză, cățelușii pot avea abdomenul balonat...
De multe ori, să știi că boala asta, netratată, poate fi mortală.
Ai grijă, pe viitor, trebuie să-i dai antiparazitarul periodic, pentru a evita reinfestarea. Mai multe o să-ți spună medicul...

| andreydanyel99 explică:

Din Pacate a murit duminica la 9 si ceva da na caini se mai gasesc sad

| Todeank_Remus_1994 a răspuns:

Chiar azi am văzut cv de genu la TV... Si acolo e treaba de o operatie la intestine... Care costa câteva mii de dolari. sad

| andreydanyel99 explică (pentru Todeank_Remus_1994):

V-as da funda tuturor dar nu se poate acum nu o sa dau nimanui deoarece a murit apreciez faptul ca ati fost de incredere si ati vrut sa ma ajutati va multumesc mult!