| cristissz a întrebat:

Am varsta de 14 ani si aproximativ 1, 75m inaltime. Problema mea este ca in ultimul timp (cam 2-3 saptamani) am inceput sa slabesc ceva mai multe KG. Nu m-am cantarit de ceva timp, nu stiu cate kg am, stiu ca la 13 ani aveam undeva pe la 60-63kg. Acum, cred ca am vreo 53-55, am slabit si observ asta la față, incep sa mi se vada oasele de sub ochi si la picioare am slabit tare. Faza e ca mama mea a fost plecata o luna si jumatate si nu mi am putut continua alimentatia pe care o aveam cand era ea acasa. Cand eram mai mic (12-13 ani) mancam cam 4-5 mese consistente, lapte, carne si foarte multe paste cu mult ulei. Si acum mananc aceleasi lucruri, doar ca dupa ce mananc nu mi-e mai foame, atunci imi era foame non-stop. Cred ca si de la tigari e posibil sa slabesc, fumez cam de o saptamana si nu cred ca e ok. Ceva sfaturi pentru ingrasare? Precizez ca m-am apucat si de sport, cam de 30 de zile am inceput sa fac flotari zilnic, unii imi spuneau ca o sa ma dezvolt in musculatura, dar din cate pot observa am slabit. Ma poate ajuta cineva? Dau FUNDA, va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că nu ar trebui să fie un scop în sine a te îngrășa. E ok că faci sport și mănânci sănătos. Acuma de fumat, ce să zic: amicii tăi spun probabil că e cool. Eu zic că nu prea. Și eu am fumat o vreme și le-am lăsat. Atunci m-am îngrășat brusc dar am revenit la grautatea normală după o vreme. Deci știi tu care e calea mai buna pentru tine. Baftă!

| Cosmin86 a răspuns:

De cand dezvolti musculatura cu flotari?

| cristissz explică (pentru Cosmin86):

30-35 zile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristissz):

Nu ai inteles... ideea era ca este o CRETINITATE.

1. lucrezi mereu cu aceeasi greutate. Pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, nu numarul de repetari. 500 de flotari inseamna rezistenta, NU muschi/forta

2. Faci si zilnic, ceea ce e alta aberatie, muschii se dezvolta in zilele de pauza

3. Nu lucrezi tot corpul, 70% piept si 30% triceps si deltoid anterior...

Invata sa te antrenezi si sa mananci (chiar si 3-4 fripturi pe zi cand pui muschi), termina cu antrenamentele de copii mici.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ar sta mama ta pe acasa si ai fuma cat mai rar ai avea sanse sa te ingrasi.

| Kerre a răspuns:

Cel mai probabil esti intr-un deficit caloric, asta este prima cauza a slabirii. Incearca sa te lasi de fumat si sa iti structurezi o alimentatie bine pusa la punct.