| Polinco a întrebat:

As vrea sa urmez o cariera militare, mai exact sa devin Legionar in Legiune Straina. Am suferit in trecut de apendicita si cand alerg foarte mult ma doare pe o parte, credeti ca ma poate impiedica acest lucru in cariera militara? Tin sa precizez ca ma doare pe o parte atunci cand aleg extrem de mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, fara conditie fizica excelenta nu poti intra nici la un liceu militar, dapai in legiunea straina.
Acolo se cere conditie fizica serioasa, fiind recunoscuta ca fiind cea mai dura scoala posibila.

| Polinco explică (pentru Violleta2022):

Am 14 ani, vreau sa ma inrolez in Legiune pe la 19-20, pana atunci ma voi lucra putin. In plus, 1km il parcurg in 3-4 minute

| Violleta2022 a răspuns (pentru Polinco):

Sa te vedem cat esti de bun ca sa ajungi in legiunea straina, ca acolo ajung numai oamenii puternici si determinati, nu orice copilas care cred ca, orice zboara se manaca.
Invata engleza foarte bine, ca aia este o bariera eliminatorie!
Apuca-te serios de sport, 1-2 ore de alergat pe zi, ca sa devii fit si sanatos.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, Legiunea nu e jucarie, probele eliminatorii sunt mult mai grele decat cele din cadrul armatei. Vei fi pus sa parcurgi distante de km cu greutate de peste 25 kg (asta doar echipamentul) Asta e doar asa, "jucarie", Vei fi invatat sa supraviețuiești în medii ostile, ti se vor testa abilitățile fizice si cel mai important PSIHICE la maximum, daca clachezi esti trimis acasă. De fapt, nu se ajunge la clacare, doar daca dai sentimentul de "neliniște" esti picat. Iti trebuie lb franceză la nivel de avansat. Si multe alte probe.

| KillaNoFilla a răspuns:

Din pacate, da

Răspuns utilizator avertizat
| Danielachan a răspuns:

Nu contează trecutul tău pentru a te putea înrola în cadrul Legiunii Străine, însă reziliența fizică este necesară, deci nu te încadrezi