| alexalx9777 a întrebat:

Salut comunitate.
M-am trezit în această dimineață și dintr-o dată m-a luat o accelerare a bătăilor inimii au ținut vreo 5 minute după care a început brusc o presiune în piept, nod in gat, transpirații, tremur, o teama profundă. M-am spălat pe față am ieșit la aer, foarte panicat. M-am întins în pat am inceput sa respir normal cat de cat, m-am mai liniștit am băut apă, mi-au trecut bătăile rapide ale inimii.
Și acum după 1 ora daca stau in picioare a rămas acea presiune și puțină panica.
A fost un atac de panică sau poate fi ceva mai grav?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"accelerare a bătăilor inimii... presiune în piept, nod in gat, transpirații, tremur,"

sună la 112, pare ceva foarte grav!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atac de anxietate adica tu poate esti obosit dar ti-ai facut tu starea asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil să fi fost vorba despre un atac de panică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atac de panica da, și când atacurile sunt mai frecvente se numește tulburare de panica.