| Gigoiu123 a întrebat:

astăzi am avut "norocul" de a mă înțepa intr-un cui ruginit atunci când m-am înțepat am scos sânge (nu prea mult), acum după înțepătură locul acela este roșu. Ce trebuie să fac? Să mă duc să fac vaccin antitetanos sau se va vindeca de la sine?
Dau fundă! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Urgent la medic sa nu faci tetanos si sa mori.

| Gigoiu123 explică (pentru Salontanul):

In cat timp imi pot da seama ca m-am infectat?

| Salontanul a răspuns (pentru Gigoiu123):

Cand iti dai seama este prea tarziu. Mergi acum! La urgenta au serviciu nonstop.

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Mai bine mergi la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e ruginit trebuie sa faci vaccin :p.

| Madesz a răspuns:

E normal ca daca e rosu e infectat! Du-te la spital cat nu e prea tarziu!

| OneCs a răspuns:

Rana se vindeca, dar sa nu te fi infectat.

| Gabiiiiiii a răspuns:

Du-te si fa vaccinul, mai ales daca cuiul era ruginit