| Giuliano24 a întrebat:

azi am fost afara ..si nu mi-am loat manusii... am stat vreo 3 ore si cand am intrat in casa, m-am dus la baie sa ma spal pe mainii, mainile mele ereau foarte recii asa ca m-am spalat cu apa fierbinte... apoi au inceput sa ma manance si sa se umfle rau ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Ai facut prea brusc trecerea de la rece la cald. Incearca sa iti incalzesti mainile treptat. Intai la temperatura camerei, apoi cand te speli, tine-le sub apa rece si in ultima instanta sub apa fierbinte. In felul asta eviti si urmele degeraturilor. Dupa ce au revenit la temperatura normala, foloseste o crema hidratanta.
PS (da sa nu te superibig grin ): se spune "luat", nu "loat", iar maini si manusi se scriu cu un singur i, cu exceptia cazului cand le articulezi.

| Giuliano24 explică (pentru raluk27):

Nu ma supar rolling on the floor asa scriu eu de obicei.

| raluk27 a răspuns (pentru Giuliano24):

Pai incearca sa te corectezi. Nu e sexyhee hee

| AlleSiAtat a răspuns:

1.Nu te mai scarpina! Au inceput sa te manance fiindca ai trecut prea repede de la rece la cald, si mult prea brusc.Ti s-au umflat pentru ca te-ai scarpinat...incearca sa te dai cu o crema hidratanta (preferabil de galbenele) sau, inainte, o compresa cu apa nici prea calda nici prea rece.

| gosh0108 a răspuns:

Te-ai oparit... De acum sa stii, atunci cand ai mainile reci reci, te speli cu apa rece. Du-te chiar acum si stai vreo 10-15 min cu mainile in apa rece.