| anonim_4396 a întrebat:

câteodată imi este foame mai tare si mai mult si câteodată simt ca mi-e gura uscată. Am 13 ani... e de la creștere sau pot fi simptome ale diabetului? (nu stiu daca ajuta dar apa beau 2l+ in fiecare zi) dar urinez regulat. Acum 1 luna am facut analize, nu s-a văzut ceva glicemie mare sau alt ceva. Ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde sa stim noi? Mergi din nou la medic si spune le ce simti.

| Donsavas a răspuns:

Nu e diabet, E normal sa ti fie foame mai des la vârsta ta fiindcă te dezvolti.

| aimullah123 a răspuns:

Pe varsta aia poate ai deficit de vreo vitamina. Megi la medic si vezi care e treaba dar nu lua tu vitamine de capul tau.
Sau poate ai o alimentatie mai proasta si de aceea ti se face asa foame. Saau poate esti stresat. La diabet nu cred ca e cazul sa te gandesti la 13 ani. Copiii consuma foarte multe dulciuri. Daca s-ar face diabetul asa usor ar avea toti.

| Nume6 a răspuns:

Și unele medicamente sau stresul pot să creeze foamea. Analizele sper ca le-ai facut dimineata si pe burta goală(doar apă puteai sa bei), efortul fizic intens, daca nu mananci la ore fixe, nu ai o alimentatie echilibrata, pot de asemenea sa creeze foame.

| Feitan a răspuns:

Nimic, foamea si setea sunt "senzatii" normale. Cand te doare ceva nu cauta pe google ca mai mult de baga in depresie.

| HaiCaDa a răspuns:

Recomand sa te duci la un endocrinolog poate fi de vina glanda tiroida.

| ShutFickOn a răspuns (pentru HaiCaDa):

Si as putea trata-o sau ceva?

| HaiCaDa a răspuns (pentru ShutFickOn):

Da în general este o afecțiune hipo/hipertiroidiana glanda secreta mai mult sau mai puțin T4 T3. Acum eu nu pot sa îmi dau cu părerea mult. Dacă iei în greutate glAnda secreta puțin dacă slăbești ai ochi proeminenti (exoftalie) glAnda secreta prea mult. Oricum ambele sunt însoțite de creșterea în volum a glandei care duce la gusa.