| anonim_4396 a întrebat:

Ce să fac să scap de punctele negre de pe față?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KamaSutra a răspuns:

Exact la ce mă pricep eu happy

1) În primul rând trebuie să-ți cureți fața dimineața și seara cu apă și săpun pentru a avea porii curați și pentru a îndepărta toată grăsimea și murdăria acumulate.
2) De 2-3 ori pe săptămână trebuie să-ți faci o mască facială care să curețe puternic fața. Poți alege între următoarele:
# 2 lingurițe de miere și două lingurițe de scorțișoară. Le amesteci și apoi aplici pe față masând ușor. Stai cu masca pe față cam vreo 20-30 de minute și apoi clătești. Dar te avertizez că s-ar putea să te usture și trebuie să suporți.
# Mălai și usturoi, pui din ambele până obții o pastă omogenă și apoi masezi fața.
# Într-un lichean cu apă fiartă pui câteva flori de mușețel și stai deasupra cu un prosop pe cap cam vreo 10-15 minute. Apoi cu o bucată de tifon storci ușor zonele ca să iasă murdăria.
# Mai există și plasturii ăia pentru puncte negre(sau cum se numeau) și sunt foarte buni.
#Și încă ceva ce folosesc eu: separi gălbenușul de albuș, iar cu albușul rămas te dai pe față și peste pui bucățele mici de vată și după ce termini aștepți să se usuce și tragi ușor, și așa vor ieși punctele.

În concluzie, să știi că am încercat tot ce am scris aici și chiar îți recomand totwinking Ideea este oricum să-ți cureți mereu fața ca grăsimea să nu apuce să stea mult pe ten și astfel să se adune murdărie happy

| Eduaard a răspuns (pentru KamaSutra):

Mersi frumos :3 :*

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Te dai cu cremă specială pentru față. Întreabă la farmacie.

| iordy007 a răspuns:

Pune intr-un vas apa fiarta si pune in ea flori de musetel, o lasi putin sa infuzeze si dpa pui capul deasupra vasului si te acoperi cu un prosop. Astfel porii se vor deschide, iar dupa cu o bucata de tifon masezi usor zonele cu probleme dupa care dai cu o solutie dezinfectanta.