| PREDAERIK123 a întrebat:

cum se scapa de timiditate?
Multumesc FRUMOS

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna!

Ar fi mai multe modalitati, atat la nivelul psihic cat si fizic, in sensul ca... poti oricand sa mergi sa vorbesti cu cineva, un necunoscut si scapi de timiditate.

Care este cauza timidatatii pentru tine? De ce te temi? Crezi ca o sa te judece cineva pentru ceva anume? Ca observa cineva ce faci gresit?
Iti este frica ca pierzi un lucru anume?

Nu trebuie sa iti faci griji de nimic, actioneaza atunci cand trebuie, cand este cazul (este inevitabil oricum).

Citeste acest articol happy :
https://succesdublu.ro/7-pasi-de-a-scapa-de-frica-de-a-nu-pierde/

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ghid online Youtube

| Catrice a răspuns:

Cu practica și voința. Și ieșit printre oameni.

| NotNamed a răspuns:

De obicei timiditatea este instalata in psihic din cauza neîncrederii de sine. Si eu sunt timid, poate prea timid, si pot sa-ti spun din propia experienta ce e de facut dupa parerea mea. Acele minusuri care fac sa nu ai încredere in tine trebuie rezolvate. Eu citesc carti de dezvoltare persona, psihica, economica, de istorie, ma uit la documentare despre spatiul cosmic si istorie. Chestiile astea de maturizeaza foarte foarte mult. Documentarele te fac sa ai o idee elementara despre lucrurile care te înconjoar. Cartile de dezvoltare personala te invata tipurile de oameni din societate, ce personalitate e buna și ce nu, cum sa fi tu varianta ta cea mai buna si cum sa te descurci in diferite situații. Îți va marii cu muuuuuult stima de sine si știind cum sa tratezi lucrurile negative vei scapa de timiditate. Asta pe plan psihic, daca acolo ai minusuri. Daca ai neîncredere in tine din cauza aspectului fizic, e o optiune la fel de buna sa citești cartile respective dar daca nu funcționează destul de mult poti lucra la fizic. Poti face sala, formezi mușchi peste tot, aștepți sa.ti dea barba si ai sa vezi cum esti schimbat total. Crede.ma funcționează. Am doar 18 ani dar ma simt al naibii de matur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Încercând să te împrietenești. Să scapi de fiecare strat al timidității. E un proces. Dacă vrei să scapi de ea, poți. Treptat vei reuși.

Succes!

| Sekim a răspuns:

Pentru a scapa de o frica trebuie sa o invingi. Comunica cu persoanele de care iti este rusine, sa spunem o fata pe care o placi sau fa ceva ce este normal dar iti este rusine sa o faci.

| Adrian5575 a răspuns:

Comunicand si petrecand cat mai mult timp cu alti oameni. Nu te astepta sa vezi rezultate imediate. O sa ai momente cand o sa crezi ca tot ce faci, faci degeaba, dar nu e asa. Comunica cat mai mult.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Cu mult tupeu restul sunt povesti

| Onisim10 a răspuns:

Vorbește cat mai mult cu oamenii pe care nu prea îi cunoști, de ex. vecinii.
Ai să vezi rezultate bune!
Nu te lăsa!
Succes!

| random1620 a răspuns:

Nu stiu sa iti spun clar pentru ca nu te cunosc dar pot sa-ti zic cum am procedat eu. Cred ca timiditatea provine din frica ce se refera la "a gresi" si "a fi judecat". Ideea este ca oamenii mereu vor judeca indiferent ca iti zic parerea lor sau nu. E ceva inevitabil. E ceva normal sa judeci. Daca vrei sa incerci ceva nou incearca. Nu te mai gandi la ce spune lumea. Este viata ta si doar tu o traiesti. Eu ma gandesc mereu ca e mai bine sa incerci ceva nou si atunci cand gresesti sa zici "aia ie" decat sa nu incerci. Unul dintre cele mai grele lucruri in aceasta viata este sa "treci peste". Si probabil este o trauma/amintire din trecut care te-a marcat si inca te marcheaza. Dar e ok. E ok sa ai probleme. toti oamenii au dar nici-unul nu le arata. Acele greseli din trecut nu te mai pot afecta. Deci fii liber. Doar tu te inchizi deci doar tu te poti elibera. =).

| iusarneim2004 a răspuns:

Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.