| dya a întrebat:

Cum pot scapa de timiditate?

Răspuns Câştigător
| PurpleLadybug a răspuns:

Pai mai intai hotaraste'te! Pune'ti in minte un obiectiv pe care vrei sa'l atingi neaparat. Cum ar fi: pe viitor voi face lucrul X fara problemestraight face
Apoi ia'ti un accesoriu, o bratara de exemplu, la care sa te uiti mai intens in mementele cand din nou te apuca timiditatea, la care, atunci cand te uiti, iti vin in minte din nou acele chestii pe care vrei sa le schimbi la tine. Spune'ti parerile fara nicio retinere, pentru ca fie ca vrem, fie ca nu, cu totii mai dam cu batu'n balta cateodata, dar oamenii vor aprecia la tine ca spui ceea ce gandesti. Chiar daca rosesti, nu'ti fa griji. Se pare ca unor persoane li se pare sweet cand o fata roseste in obrajori, si profita de acest lucru. Evita pe cat posibil textele venite de la alte persoane care te pot face sa te simti prost, si da'le o replica intepatoare inapoi. Ca sa fi o tipa cool nu trebuie sa fii o super vedeta, trebuie doar sa stii ce trebuie facut sau spus la momentul potrivit. Daca vrei, gaseste'ti o prietena care sa-ti dea sfaturi sau care sa-ti spuna ce parere are despre cum te'ai descurcat intr'o anumita situatie, pentru ca din perspectiva ei, sau a altora se vede cel mai bine. Fa'ti cat mai multi prieteni, cat de cat adevarati si invata sa fii rautacioasa in gluma cu persoanele cu care iti permiti. Fii buna la inima cu alte persoane care nu au norocul tau cateodata, si invata sa intepi persoanele care te "ataca" pentru ca doar asa te vei tine pe picioare.
Take carepeace sign

4 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Cel mai frecvent poate fi dificultatea de a comunica cu ceilalti, nu mai sta rezervata evitand conversatiile cu strainii, te simti in largul tai numai cu cei pe carei ii cunoasti foarte bine. Evita sa te subestimezi sau sa te consolezi cu gandul ca nu se poate.Descopera de ce si in ce situatii te doboara timiditatea, incearca sa afli ce anume te intimideaza. Iar cel mai important, sporeste increderea in tine.
Sper din suflet ca ti-am putut fi de ajutor cu aceste sfaturi si nu uita cel mai important lucru este sa nu te subestimezi niciodata.

| Medis a răspuns:

Incearca sa citesti cat mai multe carti, asta te face sa scapi de timiditate si in + de asta iti dezvolti si vocabularul happy

Multa baftawinking

| sorin16 a răspuns:

Intrii in contact cat de des poti cu persoane noi.

| sweetboy a răspuns:

Incearca sa privesti mai mult in jur, sa te deschizi, sa nu te mai gandesti ca daca spui ceva poate fi o prostie sau va suna aiurea, pur si simplu spune, da frau liber cuvintelor, ne confruntam intotdeauna cu interiorul nostru dar trebuie sa ne facem o imagine frumoasa pentru exterior...