| cosmo123 a întrebat:

daca o fata vrea sa faca un test de sarcina, dar este in perioada dinnaintea menstruatiei, i-ar afecta raspunsul testului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul nu are nici o valoare astfel. El trebuie facut dupa minim 3 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat sau minim 7 zile de intarziere a menstrei. Nu are nici o logica sa faci test inainte de data calculata a venirii menstrei, nu iti va arata daca esti sau nu insarcinata.

| cosmo123 explică (pentru Brigaela):

Deci trebuie facut doar daca intarzie menstruatia?

| cosmo123 explică (pentru Brigaela):

Si daca ea face sport(fittnes) ii afecteaza menstruatia?

| Brigaela a răspuns (pentru cosmo123):

Sau daca apare o sangerare, dar exista suspiciuni ca nu e menstra, ci sangerare de implantare a sarcinii. In conditiile astea, il faci in a opta zi de la aparitia sangerarii.

| Brigaela a răspuns (pentru cosmo123):

Nu in sens rau. Sportul zilnic tinde sa regleze menstruatia, sa diminueaza durata, fluxul si simptomele premenstruale.

| cosmo123 explică (pentru Brigaela):

Si daca face sport cu o sapt inainte de menstruatie, ce efecte apar asupra menstruatie?

| Brigaela a răspuns (pentru cosmo123):

Nici unul. Sportul este normal si benefic, nu afecteaza menstruatia.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă s-au împlinit cel puţin 21 de zile de la contactul sexual şi NU mai aveţi răbdare ( să vedeţi dacă-i vine menstra sau nu ), POATE face test de sarcină!

Rezultatul NU este influenţat de faptul că e înainte de menstră.

Vezi detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior.

Toate cele bune.

| cosmo123 explică (pentru bursuc001):

Pai cam 3 saptamani, si acolo mi-ati zis ca nu sunt sanse, ca nu a fost penetrare, si posibil sa fi lasat lichid preseminal, dar cu s-a spalat si sters nu sunt sanse( asa e?) totusi vrem sa fim siguri.

| bursuc001 a răspuns (pentru cosmo123):

NU cred că e însărcinată!

Oricum, dacă vreţi, se poate face şi test de sarcină deoarece rezultatul NU este influenţat de faptul că urmează să-i vină menstra.

O zi frumoasă.