| anonim_4396 a întrebat:

de 2 zile ma doare in partea dreapta jos, in zona apendicitei.
Durerea este suportabila, pot sa ma misc, dar cand apas acolo ma doare toata burta ca si cum as avea un cutit infipt.
Sper sa fie doar un muschi sau ceva.
Nu vreau sa aud de doctori sau operatii crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ma doare in partea dreapta jos, in zona apendicitei"

dacă e ceva pe acolo ce doare o fi apendicele. Nu te juca cu tine, pare ceva serios, du-te la medic

| JicaContra a răspuns:

Nu ai scris daca ai apendicita scoasa sau nu
daca nu e scoasa atunci URGENT LA 112... POTI SA MORI, NOOOOO SHlT!
ce descrii tu e CHIAR apendicita

| Alverto a răspuns:

Pai eu sper că ești la spital acum și nu acasă (fiindcă iti scriu după patru ore) Astea sunt semne clare ale apendicitei, dar trebuie sa ai și temperatură foarte ridicată, sa nu ai pofta de mâncare. Daca ești la spital, in 5-7 zile ești acasă, și trebuie să mănânci numai grisine și iaurt, și te vei reface in 2-4 luni. Iar după un an o să și uiți că ai făcut operația, deoarece v-a dispărea semnul eiwinking inșanătoșire grabnica

| AlexDSC a răspuns (pentru Alverto):

Sunt tot acasa, nu am febra, nu vomit. Pot sa mananc normal doar ca ma jeneaza acomo

| Alverto a răspuns (pentru AlexDSC):

Atunci nu cred că trebuie să îți faci griji, fiindcă și pe mine mă durea catodata tot în același loc și fără alte simptome. Dar dacă devine insuportabilă durerea du-te la un medic

| oz_1736 a răspuns:

Daca apendicele se sparge ajungi la septicemie. Vei muri in chinuri groaznice. Operatia e banala, dureaza 20 de minute si nu doare, in 3 zile esti acasa. Pe cand septicemia nu prea se trateaza

| Osneros a răspuns:

Dacă te doare apendicita du-te la chirurgie.

Dacă în schimb te doare doar apendicele, probabil că poți merge la medicul de familie să vezi ce părere are și eventual să mergi la un specialist după.

| Zorn a răspuns:

Sa stii ca sunt sanse sa fie semne ale unei apendicite. Daca durerea se intensifica si apar si alte simptome precum amorteala piciorului sau simti ca durerea "o ia" pe picior, iti recomand sa suni neaparat medicul pentru a te consulta de urgenta.
Din cate am inteles eu, apendicita se poate trata si cu antibiotic, fara operatie, asta daca nu astepti prea mult! Asa ca, daca nu iti trece cat de repede, suna medicul!