| LlamaWSS a întrebat:

De 2 zile mi-e infundata urechea dreapta si nu stiu ce sa fac.Aud ciudat si pot spune ca e foarte enervant.Mi s-a mai intamplat dar mi-a trecut rapid.Ce-as putea face? Raspunsurile gen du-te la medic nu-si au locul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Posibil ca ti-a intrat apa in ureche si a putut sa dizolve cerumenul ce se afla, in mod obisnuit, in cavitatea auriculara.
Poti sa folosesti spray auricular, se gaseste la farmacie si il pulverizezi in ureche si daca este vorba de cerumen, atunci problema se rezolva si nu trebuie sa mergi la medic.
Daca nu ai dureri inseamna ca, nu ai otita si este posibil sa se rezolve si fara interventia ORL-istului.
Batranii mai foloseau, in asemenea situatii, un catel de usturoi, pe care-l puneau intr-un tifon si-l bagau in ureche seara si-l tineau pana a doua zi dimineata si acesta este un antibiotic natural si poate sa te ajute.
Un gand bun si multa sanatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Raspunsurile gen du-te la medic nu-si au locul".

Normal ca nu isi au locul, ca doar corpul nostru e ca o Dacie veche... o repara mesterul Gicu la colt de bloc.

Eu am avut o saptamana urechea infundata si am zis ca e un dop de ceara si iese el. cateva zile mai traziu m am trezit cu o infectie la ureche si cu nervul vestibular mort din cauza infectiei. 3 saptamani nu am putut sa merg asa de tare ameteam. Dar na tu faci cum vrei... iar noi nici nu permitem sa te trimitem la medic.

| IFlorin97 a răspuns:

Asa dintr-o data? ai mai avut probleme sau ai bagat ceva in ureche?