| Wffsshi a întrebat:

de 5-6 luni mă simt înțepături/fulgerături in partea stângă de sus a capului resimțită în creier, am fost acum 1 luna jumătate la oftalmolog și am ieșit cu dioptriile 0, 75 ochiul stâng și 0, 25 ochiul drept(de depărtare) și degeaba, înțepăturile sunt la ordinea zilei, tot în perioada aceea, eu mi-am luat calculator și mă jucam ori mă uitam la filme și seriale până noaptea târziu(după oră 2-3) și mă trezeam la 9 sau chiar mai devreme, țin minte că mă jucam cu colegii și m-am lovit prin acea zonă în perioada când mi-am luat calculator, acum nu știu exact ce am și care ar fi simptomele, oftalmologul mi-a spus că este din cauza calculatorului și a telefonului, la calculator am renunțat de când am fost la control, în schimb la telefon nu dar dorm 2-3 ore pe zi și mă culc la 23-00 și mă trezesc la 9. Pot fi mai mult variante, o fi de la lovitură ori de la calculator, nu știu exact, am nevoie de ajutor, înțepăturile sunt foarte iritante și mi-e frică, marți am programare la neurolog, uneori uit chestii minuscule cum ar fi ce am mâncat și îmi aduc aminte foarte greu, ori când îmi spune cineva sau văd acel obiect, ori ce vreau să fac și îmi aduc aminte relativ greu stând să mă gândesc, o fi lovitura, calculatorul, stresul, nu pot să îmi dau seama, oricum mulțumesc pentru atenția acordată, sper că mă puteți ajuta și vă rog nu comentați aiurea, am uitat să menționez că am 16 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Creierul nu te poate durea pentru ca nu are receptori pentru durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să faci exerciții de memorie. Transcrie pe o foaie o serie de numere (câte 7-8) și încearcă să le memorezi în 10-15 secunde. Așa îți antrenezi creierul, implicit memoria.

Poate fi vorba și de o contuzie cerebrală. Dar ca să ai o contuzie, trebuie să fi avut un impact destul de mare asupra unei anumite zone ale capului.

Somnul nu rezolva nimic, dacă nu ai un stil de viață sănătos. Ai încercat sa faci niste exerciții fizice? În cazul în care ai facut, ai resimțit acele dureri?

| Wffsshi explică (pentru anonim_4396):

După somn timp de cel puțin 2 ore nu simt nimic, și nici în timpul somnului, ieri după ce am postat această întrebare m-am uitat să văd ce probleme ar putea fi și am găsit o persoană care avea cam aceleași simptome ca mine și am dat click pe postare, uitându-mă în comentarii am văzut că era cineva care avea un prieten tot cu cam aceleași simptome și cică l-a văzut un medic și era de la un animal de companie (pisică) mai exact creierul avea o reacție adversă a unui microb, și eu am luat tot o pisică de la un veterinar(pisica era bolnavă dar și-a revenit) tot cam 6 luni și am început tot atunci să am aceste înțepături (fulgerături) o fi din cauza pisicii? Azi de la ora 8 și aseară când am citit acel comentariu m-am ferit foarte mult de el și nu prea am acele dureri...

BTW: ochelari am avut de la vârsta de 13 ani și atunci simnetam dureri de cap normale și o vreme nu i-am mai purtat, au revenit acele dureri și mi-am pus iar ochelari, având de fiecare data dioctriile de 0, 25 la ambii ochi de depărtare, i-am lăsat iar și după cum am zis acum aproximativ 2 luni am fost la alt cabinet și mi-a ieșit 0, 75 la ochiul stâng și 0, 25 la ochiul drept, dar de data asta nu cred să fi fost neapărat din cauza ochilor înțepăturile, cred că poate fi și din cauza stresului deoarece în acel timp aveam foarte multe meciuri și plecăm în deplasare, când mă întorceam eram obosit și nu mă mai puteam concentra pe învățat și începusem să iau note mici ( sunt la echipa școlii din clasa 5-a dar înainte era mult mai ușoară materia, acum la liceu adăugându-se și alte materii), poate fi și din cauza unei lovituri, a pisicii cum am zis mai sus, a stresului, ori a calculatorului și statului noaptea târziu chiar nu știu, exerciții făceam la antrenament, iar acum alerg mult cum făceam și înainte (10-15)(am 16 ani jumate și 70kg)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wffsshi):

Bine, deci nu excludem faptul că ai probleme cu vederea. Încearcă să porți ochelarii, pentru că este numai spre binele tău, numai așa poți să îți corectezi vederea.

Pisica nu are nicio legătură, atâta timp cât niciun alt membru din familie nu are vreo problemă. Iar dacă ai fi fost alergic, crede-mă, nu postai pe TPU, erai la urgențe.

Stresul putea fi o problemă, într-adevăr. Încearcă să tratezi problemele dintr-o altă perspectivă. Stresul nu a fost niciodată un factor benefic pentru sănătate. Încearcă să te relaxezi, încearcă să dormi puțin mai mult, ia totul mai ușor. Nu iți doza timpul în lucruri worthless. Oricum, dacă vei sta pe tușa pentru o perioada de măcar 2 săptămâni, îți spun că îți vei reveni.

Dormi la ore corecte, puneți ceva muzică să te liniștească, nu purta căști, mănâncă sănătos, hidratează-te, fă mișcare, însă nu ceva brusc.

Îți recomand și o vizită la ORL, inclusiv la medicul de familie.

| Wffsshi explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru sfaturi, cu medicul de familie am vorbit și am programare la neurolog marți, acolo voi vedea cu exactitate ce pot avea, oricum încerc să fac ce m-ai sfătuit!

| ColeStClaire a răspuns:

Daca sunt in jurul tamplei, foarte dureroase si neasteptate si dureaza intre 5-10 secunde si cateva minute se numesc dureri de cap ice pick.