| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp imi trosnesc incheieturile de la maini si genunchi. Mentionez ca pana pe la 17 ani, nu m-am prea omorat cu mancatul si sunt destul de slab. Cum se pot rezolva aceste probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie, el stie.

| Ineys a răspuns:

Si care e problema, ca esti slab sau ca iti trosnesc incheieturile?
Daca te ingrijoreaza trosnitul e in regula atata timp cat nu ai dureri cand trosnesc.

Cu faptul ca esti slab n-are nici o treaba, iar daca vrei sa te ingrasi iti trebuie o dieta, deci un nutritionist, nu medic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa mentionez ca am 17 ani si 6 luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După cum zice și Ineys, dacă nu te doare când pocnesc nu e nicio problemă. Lucrul ăsta se întâmplă pentru că se mai dezmorțesc articulațiile din cauza lipsei de mișcare și asta poți rezolva doar prin sport pentru că articulațiile au nevoie de mișcare ca să se lubrifieze. În plus se și dezvoltă mai bine și devin mai rezistente. Și îți dezvolți și mușchii așa big grin Dar să nu uiți regulile de aur:

1. întotdeauna începi cu încălzire
2. avansezi treptat, la început faci variații de exerciții mai ușoare, iar în timp treci tot mai mult la ceva mai grele

P.S.: exercițiile cu greutatea corpului sunt cele mai bune. Recomand: https://m.youtube.com/user/Calisthenicmovement

| GeorgianRaGe a răspuns:

Poti consulta un medic specializat in aceasta problema.