| JukebornLeBlanc a întrebat:

De vreo saptamana incoace am inceput, dintr-o data, sa am probleme grave de vedere.
Nu stiu ce s-a intamplat si cum am ajuns in asa stare grava, insa vad totul neclar si la o distanta foarte mica. Intr-adevar, ma joc ore intregi pe calculator, insa n-am avut niciodata probleme, ceea ce ma face sa cred ca nu asta e cauza. Starea asta am inceput s-o am doar de o saptamana, dintr-o data. Pe langa faptul ca vad totul cu "blur", am o senzatie oribila de arsura la ambii ochi. Nu pot sa tin mult ochii deschisi si clipesc foarte des. Simt ca imi sunt foarte uscati ochii. De asemenea, nu pot sa ma concentrez pe un text atunci cand citesc.
Ce se intampla cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in loc sa intrebi pe net nu crezi ca ar fi cazul sa mergi la un control la oftalmolog? Cel mai probabil ai miopie si ai nevoie de ochelari

| Anonimuserr a răspuns:

Nu vezi la depărtare sau la aproiere sau ambele? Trebuie să faci un control la oftalmologie și să vezi ce problemă ai. Sper să nu fie un glaucom. S-a agravat vederea pentru că nu ai mâncat morcovi, nu ai luat vitamine ai forțat ochii intens.

| JukebornLeBlanc explică (pentru Anonimuserr):

Nu vad la departare.

| Anonimuserr a răspuns (pentru JukebornLeBlanc):

Ai miopie atunci. Cam ciudat să se degradeze în asemenea hal vederea. Fă-ți un consult oftalmologic să vezi cum stă treaba. Ochi uscați. Înseamnă că ai,, sindromul sicca". Trebuie să faci un consult la oftalmologie și să-ți relaxezi ochii oricând poți. Nu mai sta mult la PC. Consumă alimente bogate în vitamina A ca morcovi.