| Valy6900 a întrebat:

Salut, TPU!
Eu am deviație de sept, de care vreau sa scap de ea, cel mai probabil, la anul in primăvara!
Se poate sa fie și o schimbare a vocii după operație? Adică, de multe ori simt ca și când as vorbi pe nas/afon?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deviatia de sept nu are nici o legatura cu vocea!
Una este in nas, cealalta in gat.
Vocea se schimba cand intri la pubertate si se intampla asta intr-o luna, cand va hotari corpul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai polipi. Da, se poate sa vorbești "normal" odată cu operația de deviație de sept nazal.

| Counter123456 a răspuns:

80% din populație suferă de deviație de sept iar vocea da se schimba pe tot parcursul vieții mai ales daca ai deviație de sept ....eu personal nu recomand operație decât dacă este foarte grav pentru că acel cartilaj oricum cedează odata cu înaintare în vârstă...5 rude sunt operate de deviație de sept și consideră operatia egal cu 0. Spor!