| aLex22andra a întrebat:

Eu vreau sa cresc in inaltime sa ajung peste 1, 70, nu stiu cat voi mai creste, va zic ca ma ingrijoreaza ca la varstele anterioare cresteam destul de mult intr-un an, insa acum parca nu e la fel.
Inca am 17 ani si stiu ca pe la 18 se cam termina cu cresterea.
Si prin urmare as vrea acum sa stiu ce mai pot face inca pentru cresterea mea in inaltime.
Va rog sa-mi spuneti ce influenteaza asta, cat mai multe solutii.
O sa dau funda pentru cel mai complex raspuns! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joaca diverse sporturi cum ar fi: handball, basket, voley, chiar si inot ce ajuta destul de mult la stimularea cresterii in inaltime. Deasemenea bea mult lapte care fixeaza calciul in oase.
Bafta!

| aLex22andra explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de sfaturi!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru aLex22andra):

Cu placere! mersi de panglica! happy

5 răspunsuri:
| AAlinaaa a răspuns:

Nu la 18 ani inceteaza cresterea.Pe la 20 cam asa.Si ca sa te inalti poti juca basket. happy

| aLex22andra explică (pentru AAlinaaa):

De unde stii ca la 20?
Majoritatea parerilor, de pe forum luate, care le-am citit mentionau doar varsta de 18, pentru mine e oricum bine venita si ideea cu 20, ca asa am mai mult timp, decat am acum pana la 18!
Si cu basketul ai dreptate, ajuta la crestere, inca nu m-am apucat, joc numai la orele de ed. fizica, cred ca nu e oricum de ajuns, am doar o ora pe saptamana, dar o sa gasesc o alternativa.
Mersi mult de raspuns! big hug
Si daca mai stii si alte metode pentru cresterea in inaltime, te rog sa-mi mai spui, poate si ceva legat de alimentatie, ca m-am gandit sa aplic mai multe metode ca sa fie mai sigur!winking happy

| StefanCristi55 a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa iti faci o radiografie la incheietura mainii care iti va arata stadiul in care sunt oasele tale(pe care bineinteles o va vedea un medic endocrinolog), si apoi sa-ti faci o programare la un medic endocrinolog, el va sti exact cu ce sa te ajute Funda?