| Chellu a întrebat:

Ieri am avut un contact sexual neprotejat cu prietena mea, ea fiind in perioada infertila si am avut foarte mare grija sa nu ejaculez in ea. Ea acuza mancarimi vaginale abundente si elimina o secretie branzoasa, in forma de bilute foarte mici, in cantitate marisoara. Mi-a spus si ea, si am observat si eu acele bilute ce s-au lipit de penisul meu dupa terminarea actului sexual. Ce pot sa insemne bilutele alea? Va rog, un raspuns concret cat mai rapid! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are o infectie genitala cu Candida. Urgent ea la ginecolog si tu la dermatovenerolog, fiindca infectia avanseaza foarte repede si fiecare zi este foarte importanta

| Chellu explică (pentru Brigaela):

Care sunt riscurile?

| Brigaela a răspuns (pentru Chellu):

Infectie cronica pentru amandoi, ceea ce inseamna usturimi, scurgeri de genul respectiv, pentru tine usturime, roseata, mancarimi ale penisului, pentru ea usturimi, mancarimi ale vulvei. penrtru amandoi probleme de fertilitate de viitor. daca vreunul ajunge in faza de infectie cronica (care incepe in maxim o saptaman de la infectare) tratamentul sau poate fi extrem de lung (pana la 2 ani) si dificil, iar in aceasta perioada este posibil sa aveti complet interzis la contacte sexuale (daca infectia se extinde in asa fel incat prezervativul sa nu va mai poata proteja). Daca incepeti tratamentul in primele 48 de ore ed la aparitia simptomelor, puteti sa va vindecati in 10-21 de zile cu un tratament destul de simplu. Daca incepeti tratamentul mai tarziu sau va tratati dupa ureche puteti ajunge la ani de tratament (cu consultatii de doua ori pe luna si tratamente complicate, scumpe si prea putin eficiente)

| Chellu explică (pentru Brigaela):

Mentionez ca eu nu simt absolut nimic, doar ea are mancarimi si secretiile alea... De la ce se produc "bilutele" alea?

| Brigaela a răspuns (pentru Chellu):

Mucoasa vaginului care se descuameaza si ghemotoace de ciuperci. Candida e ca un fel de mucegai, daca prolifereaza in vagin face niste gramajoare de ciuperci. Perioada de incubatie este intre 24 de ore si 5 zile, ar fi o tampenie sa astepti sa simti ceva, e mai intelept sa mergi maine la medic si sa-i spui ce s-a intamplat.

| Chellu explică (pentru Brigaela):

E posibil sa fie si de la altceva?

| Brigaela a răspuns (pentru Chellu):

Alta infectie genitala, ginecologul ii va spune. Oricum ar fi, urgenta este mare

| Chellu explică (pentru Brigaela):

Am vorbit in paralele despre asta si cu altcineva. Am auzit ca poate sa fie de la o raceala jos sau de la toaletele din scoli, baruri, etc. Se poate?

| Brigaela a răspuns (pentru Chellu):

Raceala jos este asa numita metroanexita, o boala foarte grava pe care o fac femeile si care le impiedica ulterior sa ramana insarcinate. Se manifesta de obicei prin dureri foarte mari genitale, agravate de contactul sexual si, dupa mai multe saptamani de dureri, aparitia unei scurgeri apoase, fara miros, fara mancarimi.
Candidoza este o infectie pe care femeile o fac de la abuzul de antibiotice si, mai rar, de la folosirea unor sapunuri foarte agresive de mai mult de 5-6 ori pe zi. Din toalete, daca nu respect igiena, poti lua niste infectii bacteriene, care se manifesta prin scurgeri galbui, urat mirositoare. Toate aceste variante sunt la fel de serioase sau chiar mai serioase (ca de exemplu acea raceala) si impun consultatie rapid. Faptul ca exista mai multe variante iti arata ca nu trebuie sa incercati in nici un caz un tratament dupa ureche ci trebuie sa ajungeti in cel mai scurt timp la medic (maxim 48 de ore de la aparitia simptomelor ei). Tu poti fi purtator fara simptome, dar contagios, ea in mod cert este serios bolnava. Oricare dintre infectii ar fi (desi eu, ca medic, sunt 90% convinsa ca este o candidoza foarte agresiva) trebuie sa incepeti amandoi tratament imediat, asa ca cele doua consultatii trebuie sa se produca obligatoriu maine, de preferat in prima parte a zilei, astfel incat cel tarziu seara sa puteti incepe tratamentul corect.

| Chellu explică (pentru Brigaela):

O sa incercam pe cat posibil maine sa facem controalele. Va multumim mult si va dorim sanatate si numai bine!

| Raluca435 a răspuns:

Uau