| ionutzu111 a întrebat:

in urma cu 5 ani tatal meu a decedat imediat maicamea sea inbolnavit a cazut intr-o depresie. Eu acum o luna am avut niste takikardi am ajuns la urgenta si acolo mi-au dat un extraveral sa ma calmez dupa 2 zile mi-a venit iar m-am dus iar la spital si de acolo mau trm la un spital numit L. S. M copii, acolo am vb cu un psihiatru si mi-a dat un calmant foarte tare banuiesc eu. In ziua accea am ajuns acasa am luat calmantu si iar am avut takikardi din nou am ajuns la urgenta, la vreo cateva zile m-am dus sa-mi fac toate analizele. Analizele mi-au iesit toate bune dar ce nu mi-a iesit bine a fost calciu, de acolo am descoperit o doctorita buna si mi-a dat calciu magneziu vitamine etc. Acum am atacuri de panica si mi-a dat distomocalm. Spuneti-mi si mie va rog frum ce trebuie sa fac pentru atacurile astea de panica k sunt disperat nu stiu ce e cu mine. va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Nu, inceraca fara pastile, ca altfel te vei obisnui cu ele si e pacat, ca esti tanar...ai grija de tine, putere e in mintea si mainile tale.am trecut prin multe si stiu ca totul depinde si de noi, fii optimist si autosugestioneazate...impuneti ca o sa fie bine.papa

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu esti baiat si trebuie sa fii barbat in casa.Nu mai poti sa stai si sa iti plangi de mila.Trebuie sa fii tare si sa ii fii sprijin mamei tale.Stiu ca nu este usor.Este greu sa pierzi pe cineva drag, dar viata merge inainte.Nu castigati nimic daca continuati sa plangeti dupa tatal tau. Oricum, nu se mai poate face nimic.Incearca sa o consolezi pe mama ta, sa o ajuti sa ii spui cat de mult inseamna ea pentru tine si ca ea trebuie sa fie bine si sanatoasa pentru ca ai multa nevoie de ea.Prin autocontrol,prin stapanirea de sine, poti sa depasesti aceste atacuri, si mai ales prin ajutorul lui Dumnezeu.El sa va mangaie si sa va ajute.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna searahappy cred ca trebuie sa te controlezi singur, totul pleaca din mintea ta daca analizele au iesit bune, cauta sa te autosugestionezi si vei vedea ca totul o sa fie bine, si eu am trecut prin astfel de atacuri, dar am observat ca totul pleaca din cauza ca eu me gandeam la acel lucru, de ex...baia din casa e prea mica, (adica asa mi se pare mie) si de cate ori trebuia sa ma duc la baie mi se facea rau, pentru ca eu ma gandeam ca e mica incaperea si tot asa, eu la frig nu am voie sa ies iarna din casa din cauza bolii, mai degraba preferam sa ies in ger, decat sa ma duc in casa la baie, apoi am descoperit ca ma pot gandi la altceva si acum totul este cat de cat ok.bine eu am mai multe afectiuni, deci nu se compara, dar totul pleaca din mintea noastra, incearca, nu ai nimic de pierdut, papa si o seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca nu te simti bine sad Ia musai vitaminele alea, insa vezi, ca sunt si alea care mai de care mai prost facute. Poate ce ai cumparat tu nu e ok, mai incearca alta formula de calciu magneziu b complex etc poate...Pe termen lung, te-ar ajuta niste exercitii de respiratie (/meditatie), cauta pe net. Dintre plante/ceaiuri: musetelul, floarea pasiunii si valeriana ajuta. Ar trebui poate sa vezi si un internist totusi. Pe partea de suport - probabil ca te simti supus la presiune, si ascunzi in tine emotiile si teama, daca ai un prieten cu care sa discuti deschis ce simti, poate ar ajuta si asta. Ai grija de tine, sanatate!

| ionutzu111 explică:

Asa mersi mult happy dar ar mai trebuii sa iau pastile ma refer la distonocalm?

| caramela a răspuns (pentru ionutzu111):

Nu, inceraca fara pastile, ca altfel te vei obisnui cu ele si e pacat, ca esti tanar...ai grija de tine, putere e in mintea si mainile tale.am trecut prin multe si stiu ca totul depinde si de noi, fii optimist si autosugestioneazate...impuneti ca o sa fie bine.papa

| ionutzu111 explică:

Azi fusei la doctor din curiozitate si acolo imi zisera daca ma simt mai bine sa nu mai iau distonocaalm dar sa iau 10 zile calciu beroca. ma simt mai bine pnt k ma gantesc k n-am nimic ca nu mor. cand imi venea rau eu ziceam ca fac infact ca imi palpita inima prea tare sau ca innebunesc asta eraa doar in mintea mea eu singur imi faceam rau. Si in plus de asta imi zisera k sistemul meu nervos este dat peste cap, poate ca asa e pnt k inainte sa ajung la urgenta acum o lun erat tot timpul nervos. Eo incerc si sa nu mai iau calmate sperm ca o sa-mi fie bine adica o sa-mi fie bine mersi mult :*

| ionutzu111 explică:

Revin :p. Am 2 sap de cand nu am mai luat pastile sh ma simt mult mai bine aproape nu mai am deloc atacurile de panica dar insa am eu inpresia k nu respir bine. Probabil! oricum mersi mult pentru raspunsuri :*:*:*

| caramela a răspuns (pentru ionutzu111):

Buna, si ma bucur ca te simti mult mai bine, vezi ca totul e in mintea noastra? daca invatam sa ne controlam, este ok, cu exceptia ca atunci cand sunt probleme grave, trebuie chiar sa tratam...o zi cat mai placuta.

| ionutzu111 explică (pentru caramela):

Buna caramela. da este adevarat k trebuie sa ne controlam, uite mai alaltaieri seara lui mama mea i-a venit rau si a tipat la mine k ii e rau atunci mi-au aparut iar atacurile de panica k nu stiam ce sa fac nu stiam absolut nimic. In seara aia n-am mai putut deloc sa ma controlez sh am luat o pastila acum ma simt un pic mai bine dar cred ca mi-a scazut brusc calciu k imi tremura mainile si pic dar nu le bag in seama k daca le bag intru in panik. Sh ap mersi mult de ras k daca nu imi dedea in gand sa comunic pe TPU acum faceam sedinta de psiholog.

| lory1993cool a răspuns:

Trebuie sa incerci sa te controlezi singur...gandeste-te la ceva frumos...iti spun pentru ca si eu am avut si nu am luat pastile nici nimic, sau incearca sa descarci energia negativa care o tii in tine facand sport sau alte lucruri care te fac sa te simti binewinking