| Ajutor324 a întrebat:

Incep prin a va spune ca am avut anxietate generalizata(in 3 luni de anxietate de la o sperietura am avut 3 atacuri de panica), am urmat un tratament cu seroxat la care am renuntat acum 2 luni, ma simt foarte bine acum doar ca am o problema, cel putin asa cred! In timpul tratamentului nu am avut activitati zilnice, am preferat sa nu fac prea mare lucru, doar sa ma odihnesc. Acum observ ca am probleme de comcentrare, simt ca pe parcursul zilei nu sunt concentrat, cand ascult o persoana parca o ascult in gol, iformatia trece prin mine sa spun asa si incerc in gand sa imi dau seama la ce se refera dar am observat ca atunci cand depun putin efort si stau concentrat inteleg totul. Ma gandesc ca am un deficit de atentie dar nu sunt sigur. Astept pareri! Apreciez! Repet, am dus lipsa de activitati vreo 5-6 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Ah...ok. Atunci, tine totul de stilul de viata. Simptome de anxietate vei mai avea tu pe parcursul vietii, dar niciodata nu vor mai fi atat de intense. Si nu te speria daca mai ai pe alocuri anumite semnale, inseamna doar ca treci printr-o perioada stresanta. Anxiosii fac fata mult mai greu perioadelor stresante.
Daca va mai fi vreun simptom care sa te supere foarte rau, mai du-te la psihiatru. Si, daca ai situatie financiara decenta, baga si niste sedinte de psihoterapie. Acum sau cand vei putea tu.
Sanatate multa!

2 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Tratamentele, in momentul in care le incepi, nu renunti la ele decat la recomandarea psihiatrului.
Dar, daca ai renuntat la tratament, simptomul descris e posibil sa faca parte din perioada de withdraw, adica aceea in care iti revii dupa el.
Simptomele de anxietate generalizata au ca urmare inclusiv atacurile de panica. Sunt normale cand ai aceasta forma de anxietate. Anxietatea generalizata apare cu simptome fizice si psihice. Si, chiar daca nu mai e generalizata, nu inseamna ca nu ai anxietate. Daca dupa 2 luni inca ai simptome, inseamna ca restul tine de inca o vizita la psihiatru, recomandabil, acelasi psihiatru.
Pentru a fi vindecat de anxietate, necesita un proces de lunga durata. Care implica inclusiv schimbarea modului de viata si a factorilor care au stat la baza aparitiei anxietatii. Odihna e foarte normala in perioada anxietatii generalizate. Ii acorzi timp organismului sa se refaca. Asta nu e gresit.
Deci, daca e un simptom cronic si deranjant (cum te-ai exprimat tu: "cred", banuiesc ca nu), apeleaza din nou la psihiatru. Daca nu e, incepe sa faci sport.
Orice persoana care a suferit sau sufera de o anumita forma de anxietate, trebuie sa devina activa. Foarte activa. Crede-ma, te ajuta mult. Mai ales la concentrare.
Simptomele anxietatii nu sunt ca la carte si depinde foarte mult de ce fel de persoana esti. Un inceput foarte bun este sa nu te mai stresezi foarte mult.
Deci, in functie de cat de mult te deranjeaza concentrarea, e posibil sa fie un simptom chimic, de la renuntarea la tratament sau e posibil sa fie un simptom reminescen din perioada de anxietate. Si atunci sa te ajuti prin imbunatatirea stilului de viata.
Omega6, mult peste in alimentatie, magneziu, sport, dieta variata, chestii motivationale - un start pentru concentrarea post-anxietate.

| Ajutor324 explică (pentru Lostlyric):

Multumesc mult! Pai cu acordul psihiatrului am renuntat la medicament. Acum asta vreau sa fac : sport si sa socializez foarte mult plus suplimentele pe care le-ai spus si ore decente de culcare.

| Lostlyric a răspuns (pentru Ajutor324):

Ah...ok. Atunci, tine totul de stilul de viata. Simptome de anxietate vei mai avea tu pe parcursul vietii, dar niciodata nu vor mai fi atat de intense. Si nu te speria daca mai ai pe alocuri anumite semnale, inseamna doar ca treci printr-o perioada stresanta. Anxiosii fac fata mult mai greu perioadelor stresante.
Daca va mai fi vreun simptom care sa te supere foarte rau, mai du-te la psihiatru. Si, daca ai situatie financiara decenta, baga si niste sedinte de psihoterapie. Acum sau cand vei putea tu.
Sanatate multa!