| alexbrada a întrebat:

Intrebarea mea este: Ce exercitii(fizice) pot face acasa pentru a-mi intari si dezvolta lombarii, precum si toti muschii de langa coloana. Mentionez ca nu dispun de echipament de fitness sau orice altceva la mine acasa. De asemenea ma intereseaza cum imi pot "repara" articulatile/ligamentele mainilor deoarece au inceput sa ma doara foarte tare de acum 3 luni dupa ce am crapat lemne incontinuu 3 saptamani. Raman recunoscator

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pentru maini umple un saculet de panza cu Pedicuta, pune saculetul peste zonele dureroase si leaga cu ceva peste. Pentru muschii spatelui, muschii coloanei, fa exercitii de torsiune si rotatie a trunchiului, asa cum se fac la incalzire la educatie fizica, apoi fa exercitii pentru spate, intins pe burta, o patura facuta sul tinuta sub bazin si talpile picioarelor sub spalier, sau sub pat/alta mobila, mainile la ceafa, ridici trunchiul cat poti de sus.

1 răspuns:
| AxEL_8633 a răspuns:

Incearca sa te asezi in pat in pozitia culcat marginea patului sa iti ajunga in partea superioara a bazinului si incearca sa te apleci cu mainile la ceafa pana atingi podeaua cu capul apoi te ridici pana formezi un unghi alungit. Incearca minim 5 serii a cate 30 de repetaari