| anonim_4396 a întrebat:

Ma masturbez de 1 luna in exces de 4 ori pe zi si de 7 zile ma doare testiculul drept dar nu foarte rau. Ce credeti ca ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Stii cum se spune... "Ce este prea mult, strica " happy
Masturbarea este cel mai bun mod de a te cunoaste pe tine insuti ca fiinta sexuala. Dar practicare in exces a autosatisfacerii poate avea consecinte grave! happy

Barbatii sunt cei care obisnuiesc sa se masturbeze in exces, iar "prea mult" se traduce, in cazul lor, prin autosatisfacerea de mai multe ori in fiecare zi.

Cei care se masturbeaza in mod compulsiv zilnic si de mai multe ori pe zi pot suferi de probleme psihice si fizice din cauza unor dezechilibre care au loc in organism.

"Doza" de masturbare recomandata de psihoterapeuti si de medici este de, aproximativ, doua-trei ori pe saptmana. Daca frecventa este mult mai mare, sistemul parasimpatic nervos este stimulat in mod excesiv.

Acest proces presupune secretia in exces de hormoni sexuali, dar si de neurotransmitatori precum acetilcolina, de dopamina si de serotonina. Secretia hormonala in exces poate cauza dezechilibre chimice in propriul corp.

Printre simptomele care pot aparea pe fondul acestui proces cauzat de masturbara in exces se numara starea de oboseala continua, caderea firelor de par, pierderea memoriei (in episoade), vederea incetosata, dar si problemele de ficat, survenite pe fondul extenuarii sexuala. laughing

Lasa-te de acest sport happy

Bafta kiss

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dar de ce exagerezi in halul asta?! Cauta si fa-ti o prietena si faceti Petting, care e cel mai nimerit deocamdata si ofera suficienta satisfactie! Suprasoliciti organismul si o sa ai probleme, daca mai continui asa! Nu merita! Pune mana si invata si fa sport, mananca sanatos, divers si vei fi cel mai castigat!

| Mary012 a răspuns:

E din cauza ca ai facut laba (nu ma lasa sa folosesc cuvinte legate de sex la categoria la care este intrebarea ta)prea mult nu-i nimic grav.