| Cesafac a întrebat:

Nu stiu cum sa zic, dar am o creste a parului foarte rapida si deasa. vreau sa spun ca am 16 ani si am barba mai mare ca a unui barbat 30+ trebuie sa ma rad la 3 zile, parul facial (zic cel mai sus de barba ) mi-a crescut si e destul de mare trebuie sa ma pensez ca o femeie. pe picioare nu mai zic nici tatal meu nu are parul asa, par foarte mult vreau sa zic pe piept, pe maini mai are putin si il intrece pe cel din cap si nu mai zic ca am si pe fund ..Nu stiu ce sa ma fac ...cum pot scapa de aceasta crestere. Dau funda. vreau raspunsuri cat mai serioase, NU VREAU SA AJUNG O MAIMUTA! straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Salut! In primul rand, nu-l poti opri din crestere. Esti programat genetic sa ai x fire de par in locurile a,b, c, d. Nu poti opri natura. Dar esti barbat, sau vei fi, asa ca nu e chiar o problema, si sa fim seriosi, orice fata cu capul pe umeri e constienta ca sotul ei va avea par pe corp, foarte putini sunt cei care nu au par, sau au foarte putin. Nu il rade, va creste mai des, mai gros, mai multe fire intr-un por. Daca incerci ceva, smulge-l. Tratamentele hormonale sunt prea periculoase, netestate. Singura metoda viabila e epilarea definitiva cu laser, care din cate stiu, pe piept si abdomen costa 2000 de euro. Unii spun ca merita. Daca ai si pe fese, asta e, n-ai sa fii stripper niciodata laughing, majoritatea barbatilor au si acolo, si pe gat, si pe spate, mai ales dupa 25 de ani, tu esti doar mai grabit, asa functioneaza corpul tau si nu poti face nimic altceva decat sa profiti de acest lucru, in orice maniera gasesti.

11 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Stai calm ca o se se opreasca din crestere! happy

| WoKy a răspuns:

Asta e natura din privinta mea.
Adica, si eu ma regasesc in ceea ce zici tu, iar epilarea nu e o solutie, adica e dar pentru 2 saptamani maxim.
Eu ma bucur cat il mai am, plus ca arat mai masculin fata de alti prieteni de aceeasi varsta sau mai mari decat mine.
Intr-o buna zi poti "naparli"; "chieli" cum vrei sa intelegi, iar atunci o sa iti para rau.
O.n- nu cred ca exista ceva in privinta asta. Trebuie sa te accepti asa cum esti, ca doar e corupul tau!
P.S-incearca cu un BIC cu 1 lama sau eventual cu Lama ori cu masina de barbierit.

| Cesafac explică (pentru WoKy):

Dar totusi la 16 ani sa arat ca unul la 30 straight face? si zici ca nu e nimic in privinta asta?

| WoKy a răspuns (pentru Cesafac):

Epilare cu laser...Am inteles ca lasa cicatrici.
E perioada de dezvoltare, o sa vezi ca pana la 21 de ani mai cresti/ramai asa si dupa o perioada parul o sa inceapa sa se rareasca, nu stiu sigur daca si cel facial.
Insa dupa cum scrie pe rosu mai sus, raspunsurile noastre sunt orientative, ar fi mai bine sa vorbescti cu un medic, ceva, ca asa fiecare isi da cu parerea.
Si eu am pus aceeasi intrebare si tot raspunsuri din astea am primit.
Mai mult de atat nu pot sa te ajut, mai asteapta si tu raspunsuri de la altii. Salutari!

| mary4048 a răspuns:

Testosteronul este cel raspunzator de hirsutismul tau.el arata ca esti un mascul viril. daca totusi te deranjeaza atat de mult du-te la un endocrinolog.Mie personal nu mi-au displacut barbatii cu "blana'', si cred ca sunt fete care te vor vrea asa cum esti!

| Gagu4321 a răspuns:

Man cere recomandarea unui dermatolog

| Nedelcu_Carlos_1990 a răspuns:

Manaci poate prea multe alimente care contine calciu. Funda

| valentingb a răspuns (pentru Nedelcu_Carlos_1990):

Nu e destul ca raspunsul contine o eroare de judecata, e eronat, si agramat, mai ceri si funda laughing

| Nedelcu_Carlos_1990 a răspuns (pentru valentingb):

Am scris la repezeala, fi atent nu-mi pasa ca esti urangutan si nimanui nu-i pasa du-te te rog la un medic dermatolog... hai bafta

| valentingb a răspuns (pentru Nedelcu_Carlos_1990):

Graba strica treaba. Nu eu am postat intrebarea, observi, "fi"? Jignirile sunt interzise pe TPU, cu ce drept numesti tu utilizatorul "urangutan"? Fii mai atent, te rog.

| Teufelchhhen a răspuns:

Asta e corpul tau si trebuie sa te accepti.
Am ajuns sa ne fie rusine de propriul corp?
Ciudat.straight face
Salut!