| anonim_4396 a întrebat:

Pot să dau în diabet dacă mănănc zilnic seara cate 2 cornuri cu ciocolata boromir, un energizant la 70 de bani și o pungă de chipsuri chio cu chilli? Acord Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aia nu-i mancarae sanatoasa!
Chipsuri manaci 1 data la 2-3 saptamani. Cornurile cu ciocolata 1 data pe saptamana.

| doctorandus a răspuns:

Zaharul mult nu e bun, dar daca faci diabet depinde de cate calorii arzi in fiecare zi, de ex. daca faci multa miscare sau efort fizic, glucoza este cea mai buna sursa de energie pentru asta. Zaharul consta din glucoza si fructoza, fructoza e mai putin buna pentru corp, dar toti copiii mananca dulciuri si majoritatea nu fac diabet.

Depinde si de cat de gras esti. Deci singurul care ti-ar putea spune daca faci diabet este un dietetician.

| Softe a răspuns (pentru doctorandus):

El a spus ca le va consuma seara, deci nu va avea cum sa proceseze si sa elimine asemenea cantitate de zahar in timp util.

| doctorandus a răspuns (pentru Softe):

Crezi ca ar conta daca faci plinul la masina dimineata sau seara? Tot energia aia o consuma.

| Softe a răspuns (pentru doctorandus):

Una este sa mananci aceasta cantitate diimineata, cand stomacul este in stare sa prelucreze si sa inmagazineze cat mai multe resurse si alta este cand mananci seara, cand acesta se pregateste pentru ciclul de noapte, iar tu in loc sa il ajuti cu un aliment usor ii dai zahar la greu si ii dai de munca in loc sa se odihneasca, deoarece toata seara stomacul a stat sa prelucreze acele alimente nesanatoase, dimineata te vei simti lipsit de energie.

| doctorandus a răspuns (pentru Softe):

Ce am scris anterior (exemplul cu masina) este de fapt punctul de vedere al prof. dr. Martijn B. Katan, profesor universitar de nutritie, unul dintre cei mai citati specialisti din domeniu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Chipsurile nu iti cresc sansele, decat daca ajungi obez si nu ajungi obez de la o punga de chipsuri pe zi.

Insa 2 cornuri cu ciocolata si un energizant zilnic, da, iti maresc sansele considerabil sa faci diabet. Plus de asta, de ce ai bea energizant seara si cornuri cu ciocolata? Iti vor provoca probleme cu somnul.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Eu mai bine dorm cănd consum energizant noaptea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu cred ca o sa apuci sa faci diabet daca consumi porcariile acelea zilnic.

| Claudiu1905 a răspuns:

In diabet nu dar poti sa dai in alte alea de la energizante. Sunt doua tipuri de diabet, unul care se transmite genetic, si tu nu-l ai, si unul care apare la persoanele in varsta cu pancreasul slabit, ceea ce iar nu e cazul.

| veryhonest a răspuns:

Si in diabet, cancer, diaree... tot ce vrei tu.

| Softe a răspuns:

Inainte de toate sa-ti spun cat zahar trebuie sa consume o persoana.
Doza zilnica de zahar rafinat este de:
-45-50 grame (9-10 cuburi/lingurite) pentru adulti si copii cu varsta peste 16 ani
-25-35 grame (5-7 cuburi/lingurite) pentru copiii cu varsta intre 3 si 16 ani

C ai spus tu acolo e diabet garantat deoarece iti va creste alarmant de mult glicemia in corp iar organismul nu o poate elimina pana la urmatoarea doza de zahar, numai energizantul pe care tu doresti sa-l consumi contine 8 cuburi de zahar dar si cofeina in exces care seara este un inamic foarte mare si sa nu mai spun de cornurile alea si chipsurile prajite numai in grasime care iti face numai dezastru in corp.

Sfatul meu pentru tine este sa consumi o prajitura, daca tot simti nevoia de dulce si 100-200 ml de bautura carbogazoasa, dar nu cola si un mar.

| Xozi a răspuns:

Nu neapărat în diabet dar poți da in altele. Energizantul nu este foarte recomandat seara. Plus că substanțele din energizant îți pot afecta inima.
Iar dacă nu consumi excesiv si altceva dulce în timpul zilei consider că este okay. Doar ai grijă ca pe viitor să nu exagerezi cu dulciurile.

| Brezga_Sebastian_1992 a răspuns:

Nu cred dar de la chipsuri îți pute gura ca naiba și ai si gaze după deci eu zic sa lași chipsurile de o parte cât despre cornurile boromir am un coleg care de 3 ani vine la școală cu 3 cornuri boromir sau 7 days în fiecare zi și e sănătos tun

| alkfnebebd a răspuns:

Nu sunt doctor dar cred ca ar trebui sa consulti unul....si nu cred ca dauneaza mai bine zis nu vei face diabet