| mberleal354 a întrebat:

Prietena mea are un ochi mai mare ca celălat, pleoapa dreapta este mai lăsată un pic decat cealaltă. Oare din ce cauza?
multumes dau funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Toti oamenii au partile corpului pare (ochi, maini, picioare, etc) una mai mare ca celalata. La unii sunt mai accentuate diferentele. Poate fi o cauza genetica dar si o problema de sanatate. Numai un medic poate spune. Daca nu ti-e jena poti sa o intrebi daca a avut de mica acea problema. Daca da, inseamna ca este genetic.

| mberleal354 explică (pentru Salontanul):

Din nastere a avut acesta problema

| anonimg a răspuns:

Sa inteleg ca prietena ta are o pleopa mai lasata; dar nu ca are un ochi mai mare. Banuiesc ca ochii ii sunt egali.
Nu te ingrijora; multi oameni au defecte de felul acesta(pleoapa lasata). Daca defectele nu sunt la vedere, atunci sunt ascunse. happy
Care este cauza la ochi, nu stiu. Dar am vazut destul de des astfel de persoane. Probabil sa fie un obicei atunci cand iti bate soarele in ochi; sau rezultatul unui tic. Sa nu-ti treaca prin cap sa o parasesti pentru lucrul asta, caci ti-ai parasi caracterul. Tu sa tii la ea pentru ce este si nu pentru felul cum arata.

| mberleal354 explică (pentru anonimg):

Nu doamne feri nu as face asa ceva, imi iubesc foarte mult prietena suntem prietene de la grădinița doar ca am vrut sa o ajut ca pentru ea este un chin când vorbeste cu cineva nu se poate uita normal ca se vede diferența, isi încruntă fruntea ca sa nu se observe
Cam asa arată ochi ei https://www.google.ro/......ps?/search

| anonimg a răspuns:

Eu cred că problema poate fi rezolvă de un chirurg estetician. Si chiar se recomandă in cazurile mai grave. Bănuiesc că ar costa 2-3 mii de lei. Dar se merită.

| untu a răspuns:

E o problema in zona creierului! Dar pentru a putea fi sigur ar trebui sa mergeti la cabinetul medicului oftalmolog sa va faca niste consultatii si teste!

| mberleal354 explică (pentru untu):

Dar oare daca ar merge la doctor ar putea sa i faca ochiul la fel ca celalalt?

| UtilityHelper a răspuns:

Va recomand sa consultati un medic pana nu degeneraza in ceva mai rau.