| EugeNNio a întrebat:

Ce stiti de FORD Ca 1ª? E buna de ceva masina asta? Are careva?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu stiu cum poate sarii un telescop, asta e ceva nou. Chiar as vrea sa fac chestia asta.

Referitor la masina daca nici un Ford nu este bun, atunci ce mai este? Consumul pentru forta si dimensiunile ei nu este foarte ok, vreo 8 in oras daca este aglomerat, dar asta este situatia, piesele relativ ieftine, adica piese de Ford, nu au preturi ca BMW sau Mercedes sau Renault, fiabilitatea este destul de ridicata, dar nu prea ia siguranta in masina in caz de impact Doamne fereste, si stabilitatea pe curbe nu este tocmai perfecta fiind o masina de oras nu de drumuri lungi si cu viteze mari!

| bigalow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Dar tu nu ai vazut nici un telescop rupt furtuna laughing hai ca esti tare oh go on

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru bigalow):

Hai sa o luam pe rand:

RUPT2, -Ă, rupți, -te, adj., s. f. I. Adj. 1. Făcut bucăți, ciopârțit; (despre obiecte de îmbrăcăminte) ros, uzat, găurit. ♦ Fig. Zdrobit, copleșit, sleit. 2. Lipsit de continuitate, despărțit în două (sau în mai multe) părți. ♦ Fig. (Despre relații prietenești, diplomatice etc.) Desfăcut, curmat, întrerupt; anulat, stricat. ♦ (Despre părți ale corpului) Sfărâmat; fracturat. 3. Desprins (cu forța) din loc; smuls. 4. Înstrăinat de..., izolat, îndepărtat. II. S. f. Înțelegere între contribuabili și visterie, în evul mediu, în țările române, prin care, în locul dărilor existente, se stabilea o sumă fixă, globală, plătibilă anual; p. ext. dare plătită pe baza acestei înțelegeri; ruptoare. – V. rupe.

SĂRÍT, sar, vb. IV. Intranz. I. (Despre ființe) 1. A se desprinde de la pământ, avântându-se în sus printr-o mișcare bruscă, și a reveni în același loc; a sălta. ♦ A dansa, a țopăi, a zburda. ◊ Expr. (Tranz.) Sare tontoroiul (sau drăgaica), se spune despre o persoană neastâmpărată. 2. A se deplasa, a trece dintr-un loc în altul prin salturi. ◊ Loc. adv. Pe sărite = a) mergând în salturi; b) trecând peste anumite părți, omițând anumite părți (la o lectură, scriere etc.). ♦ Fig. A trece brusc dintr-o situație în alta, de la o idee la alta. 3. A trece peste ceva printr-o săritură; a escalada. ◊ Expr. A sări peste cal = a depăși limita admisă; a exagera. ◊ Tranz. A sărit din doi pași cele patru trepte. (Expr.) A sări garduri (sau, intranz., peste garduri) = a umbla după aventuri amoroase. ♦ Tranz. Fig. A omite, a trece cu vederea. 4. A se ridica brusc de undeva (și a porni). ◊ Expr. A sări (cuiva) de gât = a se repezi să îmbrățișeze pe cineva; a arăta cuiva dragoste (exagerată). A-i sări (cuiva) înainte = a alerga în întâmpinarea cuiva. ♦ A se grăbi, a se repezi (să facă ceva); a interveni grabnic într-o acțiune, în ajutorul cuiva. ◊ Săriți! = cuvânt prin care se cere ajutor de către o persoană desperată. ♦ A se repezi cu dușmănie la cineva; a ataca. ◊ Expr. A sări în capul cuiva sau a-i sări cuiva în cap = a certa pe cineva. ♦ A interveni brusc (și neașteptat) într-o discuție; a intra (brusc) în vorbă. 5. A se ivi pe neașteptate; a răsări. ◊ Expr. A sări în ochi = a fi evident. II. (Despre lucruri) 1. A se deplasa brusc și cu putere în sus, de obicei sub impulsul unor forțe din afară. ◊ Expr. A sări în aer = a se distruge, a se preface în bucăți (în urma unei explozii). ♦ Spec. (Despre obiecte elastice) A se ridica brusc în sus în urma unei lovituri, a atingerii unei suprafețe dure etc. Mingea sare. 2. (Cu determinări locale introduse prin prep. „din" sau „de la"). A-și schimba brusc poziția, a se desprinde brusc din locul în care a fost fixat. ◊ Expr. A-i sări (cuiva) inima (din loc) = a se speria foarte tare; a se emoționa tare. A-i sări (cuiva) țandăra (sau țâfna, muștarul) = a se înfuria, a se mânia. A-i sări (cuiva) ochii (din cap) = a) exprimă superlativul unei stări de suferință fizică; b) (în imprecații și în jurăminte) Să-mi sară ochii dacă te mint. A-și sări din minți = a înnebuni. A-și sări din țâțâni (sau din balamale, din fire) = a se enerva foarte tare, a se mânia. ♦ A țâșni, a împroșca. [Prez. ind. și: (pop.) săr, sai] – Lat. salire.

Deci, in concluzie este o diferente destul de mare intre sarit si rupt.

P.S.
Si sa rupi un telescop este foarte greu, poate sa il fisurezi si sa nu mai amortizeze fiindca pierde uleiul sau gazul prin acea fisura dar greu de tot sa il si rupi. Este otel tratat de cea mai buna calitate si ca sa iti raspuns nu am vazut nici un telescop rupt adica dat prin doua si nici nu cred ca este posibil fiindca stiu ca am incercat sa tai o clema de la ABS dupa un telescop si pentru 4-5 cm de tabla am tocit 2 panze de bomfaier fiindca flexul are turatie si incalzeste prea tare metalul decat cu bomfaierul mergea. Deci nu, nu am vazut telescop rupt!

| bigalow a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Ok nu trebuia sa dai copy/paste din dex I don't want to see ca stiu ce inseamna daca tu nu ai vazut si ai auzit,au vazut altii si chiar ieri i s-a intamplat la o prietena de-a mea are ca, toti ne dam mari mecanici pe site ca stim, dar daca e sa o repari...stii vorba aia; teorie stiu dar practica ma doboara

8 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Mie unu nu-mi place masina aia.e mica gen broscuta si are spatele ala ciudat...Dar consumul ei este destul de mic

| adita32 a răspuns:

E considerata cea mai urata masina din europa. poate tie iti place

| EugeNNio explică:

Pe mine ma intereseaza sa imi fac treaba cu ea nu sa agat gagici,daca motorul e bun,daca e fiabila, cat consuma..., nu ma intereseaza fitele

| bigalow a răspuns (pentru EugeNNio):

E subreda la o groapa mai puternica i se rup telesoapele si bucsele, nici la consum nu e stralucita

| Gabriela070690 a răspuns:

Astazi am facut si eu actul de proprietate; sincer am crezut ca sunt singura care o s-o conduca laughing nu e frumoasa ca aspect dar e avantajoasa! happy