| WindowsOpener a întrebat:

sunt baiat, am 17 ani dar nu par, adica aproape nimeni nu-mi da 17 ani, doar cunostintele, mi se pare normal ca ele sa stie rolling on the floor Vreau sa spun ca nici inaltimea nu ma ajuta, am doar 1, 65-1, 67, nu stiu sigur, nu m-am mai masurat, iar de fata nu mai zic, dupa fata, par de maxim 15 ani. Nici musculatura nu o am cum trebuie, sunt slab. Unii baieti mai mari " rad " cand spun ca sunt a 11-a dar na..Si vreau sa mi spuneti cam ce ar trebui sa fac,ma gandeam ca ar fi niste exercitii prin care ma pot inalta, nu stiu, cu pastile, nu stiu, n-as incerca dar totusi, as vrea sa ma mai inalt macar 5 cm si sa ma mai ingras putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Deja deviati de la subiect...adica in loc sa ii raspundeti omului faceti chat/offtopic. laughing
Inotul e o idee, orice sport care te ajuta la "stretching" si nu numai, dar asta ca musculatura mai mult.
Eu am jucat numai jocuri de picior si de masa laughing si aveam 1, 84 la 17 ani.

Un factor mai important ar fi alimentatia, incearca sa stimulezi oasele si muschii, sa iei un aport minim de calciu (lactate, oua, etc.), proteine (carne, oua), fibre (paine, patiserie chiar, fructe precum banane, smochine, de-astea dulci si uscate, dar mai ales cereale - fulgi de porumb, grau, seminte de in, susan, etc. -) cat si minerale din alte fructe, apa mineralizata sau sucuri de fructe. Merele sunt cunoscute ca si fructele agnosticului, au multi nutrienti si ajuta la echilibrarea tractului intestinal.
Pe scurt, ia cate putin din toate in fiecare zi.

Daca nici asa nu merge, in 1-2 luni minim, poti sa dai vina pe ADN laughing

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

De inaltat nu cred ca te vei inalta dar totusi poti sa incerci un sport pentru asta si de ce nu pentru musculatura sa fugi pe la sala asa cate un pic.

| Hammurabi a răspuns:

Cel mai bun pentru problema ta e înotul. Te va ajuta să mai crești în înălțime și să-ți dezvolți armonios masa musculară. Numai ca va trebui să-l practici cu perseverență nu doar când îți aduci aminte. Un abonament la un bazin ar fi soluția ideală.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Hammurabi):

Si daca genetica lui este de 1, 67 cu ce-l va ajuta inotul? Inca mai credeti in sporturi "care inalta"? laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Tocmai, genetica lui este de 1, 67 m pentru că altfel ar fi fost mai înalt. Dar daca nu a implinit inca 20 de ani si nu i s-au inchis cartilajele, cresterea in inaltime poate fi stimulata. Principalele oase sunt coloana vertebrala si picioarele. Acestea au capacitatea de a-ti creste statura prin faptul ca sunt indeajuns de flexibile cat sa fie intinse, printr-o pozitie corecta si prin exercitii. Înotul ajuta la o dezvoltarea armonioasa a corpului. În plus, acesta este cunoscut ca unul dintre cele mai eficiente exercitii de stretching pentru coloana vertebrala si pentru intreaga musculatura. Sunt chestii dovedite medical. Daca ai argumente si cunostinte de natura medicala care dovedesc contrariul esti invitat sa le expui. Altfel... sunt multi pe aici care doar fac pe desteptii.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Hammurabi):

Adica, daca in ADN ii este "scris" 1, 67 el isi poate modifica informatia prin inot? laughing. Phill Health inainte sa se apuce de tras de fiare se apucase de baschet, dar a fost exclus deoarece nu avea inaltimea suficienta, iar acum domina culturismul mondial. Cum poate u sport si "cartilaje deschise" sa modifice o informatie genetica?

| Hammurabi a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Așa ai învățat tu la școală că în ADN e scrisă înălțimea cu două zecimale... laughing și nici un alt factor n-o poate modifica.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Hammurabi):

Stii bine la ce m-am referit de fapt, dar trebuie sa te scoti cumva. Daca cartilajele nu ti s-au inchis complet nu inseamna ca ai toate sansele sa cresti in inaltime, poti sa ai cartilajele inca deschise si sa nu te inalti deloc pentru ca, cartilaje deschise nu inseamna DOAR crestere in inaltime. Realizezi ca sunt oameni pe acest globulet care au apelat chiar si la hormoni sintetici si nu si-au depasit informatiile cu care au fost inzestrati? Ba mai mult poate si-au distrus si organismul. Imi poti arata oameni care in urma unor rezultate specifice li s-a spus ca nu pot depasi inaltimea x si au demonstrat contrariul? Eu ti-am oferit un exemplu' celebru inca laughing. N-am scoala, nu-s medic, nu-s specialist, imi place culturismul si m-am uitat putin peste anatomia omului ca sa-mi pot face o idee despre acest sport. A, da, daca-mi arati ceea ce ti-am cerut si sunt acte reale si nefalsificate, iti voi cere scuze (chiar daca n-am pentru ce) si-mi voi sterge contul (oricum n-am nimic de castigat din asta, doar mai pierd timpul).

| TheRealFantasy a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Deja deviati de la subiect...adica in loc sa ii raspundeti omului faceti chat/offtopic. laughing
Inotul e o idee, orice sport care te ajuta la "stretching" si nu numai, dar asta ca musculatura mai mult.
Eu am jucat numai jocuri de picior si de masa laughing si aveam 1, 84 la 17 ani.

Un factor mai important ar fi alimentatia, incearca sa stimulezi oasele si muschii, sa iei un aport minim de calciu (lactate, oua, etc.), proteine (carne, oua), fibre (paine, patiserie chiar, fructe precum banane, smochine, de-astea dulci si uscate, dar mai ales cereale - fulgi de porumb, grau, seminte de in, susan, etc. -) cat si minerale din alte fructe, apa mineralizata sau sucuri de fructe. Merele sunt cunoscute ca si fructele agnosticului, au multi nutrienti si ajuta la echilibrarea tractului intestinal.
Pe scurt, ia cate putin din toate in fiecare zi.

Daca nici asa nu merge, in 1-2 luni minim, poti sa dai vina pe ADN laughing

| iAMVi a răspuns:

Pana la 20 de ani corpul creste, mai ai 3 ani, roaga-te si poate mai cresti happy

| Marco02 a răspuns:

Nu iti recomand sala.Inotul ar fi solutia