| Aidda_Idda_1995 a întrebat:

sunt disperata am nevoie de un sfat macar cateva pareri.V-am mai spus in data de 23 Martie am pierdut o sarcina, avort spontan, fara dureri si nici probleme.Insa,sunt 6 saptamani de atunci, menstruatia nu a venit, iar pana acum am facut 10 teste toate pozitive.dar ce ma incurcat au fost testele de sarcina pozitive digitale ultimile 3.Am facut unul in data de 15 Aprilie care a iesit pozitiv 2-3 Saptamani, iar inca unul in data de 22 aprilie care a scazut la 1-2 saptamani, aseara mi-am luat un dest si am zis sa mai fac unul...Azi din nou acelasi test imi arata inca pozitiv -1-2 am tinut sa cred ca scade din 15 pana pe 22 a scazut, dar din 22 pana azi a ramas la fel testul. inca este pozitiv.Imi doresc tare mult un copil.iar sarcina pierduta m-a afectat extrem de mult a fost dorita mult si chiar programata sad Da tin sa mentinez ca din 23 Martie de cand am pierdut sarcina pana pe 1Aprilie nu am avut nici un fel de contact dar de pe 1 pana azi am tot avut in fiecare zi cu ejaculare intra imi scuzati detaliile sadPosibil sa fi ramas? Maine am progmare la 11 dar pana atunci mor de nerabdare sad oricum si daca sunt la eco nu cred ca se va vedea marea lucru, doar poate din Beta HCG sa vada daca creste sau urca sad Va rog pareri, a mai trecut cineva orin situatia mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scaderea de pe testul digital arata ca nu esti insarcinata. Dupa un avort, testele digitale nu sunt concludente, trebuie sa inregistrezi scaderi numai intre testele facute la interval de 3 saptamani. Deci de pe 15 pe 22 a trecut doar o saptamana, este absolut normal ca testul sa arate acelasi lucru, trebuia sa lasi exact 21 de zile inainte de a repeta testul.
Sa stii ca daca vrei o sarcina normala, ar trebui sa ai rabdare. Riscul de a pierde din nou sarcina este imens in primele 3 luni de la avort (peste 50%) si mi se pare o trauma nenecesara. De-abia dupa ce trec 6 menstruatii de la avort riscul de a pierde noua sarcina devine egal cu cel de dinainte de avort. Sigur, tu poti incerca si acum daca esti pregatita sa nu te stresezi in caz ca ramai insarcinata si pierzi sarcina (posibilitatea de a duce la termen o sarcina obtinuta in primele 6 saptamani de la avort si a naste un copil cu greutate normala si fara anomalii este mai mica de 30%). Problema este mai mare decat aceea ca risti un nou avort: poti avea o sarcina cu probleme care sa duca la nasterea unui copil prematur, dismatur, cu greutate mica la nastere sau cu alte probleme serioase de sanatate. Inteleg ca iti doresti mult un copil, dar cred ca ar trebui, ca toate femeile, sa astepti 6 luni. Cred ca medicul tau ti-a spus ca daca insisti neaparat si nu iti pasa deloc de urmari poti incerca oricand, dar nu mi se pare o solutie viabila.
Oricum, asta este decizia ta, exista multe mame care decid sa nasca copii cu probleme fiindca li se pare mai important sa aiba un copil, decat sanatatea acestuia.
Despre testele de sarcina facute: 99% arata hormonul de la sarcina pierduta, posibilitatea sa fii insarcinata este de cam 1%. Nici testul BHCG nu iti va spune nimic maine si nici ecografia, trebuie sa mai astepti macar doua saptamani inainte de toate astea. nerbdarea nu iti afce bine, iar daca esti insarcinata iti creste riscul de a pierde sarcina. Crede-ma, inteleg ce simti, am pierdut si eu o sarcina, am avut cel putin 20 de alarme false si am facut in viata mea cel putin 100 de teste de sarcina, fiecare cu speranta silacrimi in ochi. Dar nu mi-am pierdut mintile si am tinut mereu minte ca eu sunt prea putin importanta, trebuie sa fac in asa fel incat sa ofer cele mai bune sanse copilului meu. Si daca asta inseamna sa imi infranez nerabdarea, atunci am facut eforturi supraomenesti si mi-am infranat-o, ceae ce trebuie sa faci si tu.

| CatalinaMA a răspuns:

Tot ce este posibil draga mea, poate esti din nou graviduta ^_^ daca asta iti doresti tu asta imi doresc si eu pentru tine, sa treci cu usurinta peste cele intamplate si daca o sa vina un bebe sa fie sanatos si sa creasca mare langa tine :*

| Aidda_Idda_1995 explică:

Daaa doamne nici sa citesc nu mai stiu sad Da e ceva destul de incurcat nu am mai auzit pe nimeni de asa ceva...mi-a mai dat cineva o idee daca a fist sarcina gemelara... oricum tampitii astia nu au vazut nimic la eco nici cand eram aveam 8 saptamani si ei ni vedeau embrionul...Nu am menstruatie...nu am dureri..nu am nimic...Am sa mor crying