| Chanel1 a întrebat:

De luni m-am ambitionat si m-am pus pe slabit. Efectiv, mai mult fac foamea. Mananc pana in 1000 de calorii, nu beau sucuri, nu mananc prostii. Mananc in cantitati mici spre medii, o masa sau 2 pe zi, in timpul liceului 3 ca na, sunt de dimineata. Fac sport o ora, juma de ora exercitii si cealalfa juma de ora bicicleta. Beau apa multa, seara beau apa si ceai numai sa nu mananc si acum nu stiu daca problema e la mine.
M-am pus ieri dimineata pe cantar si mi-a aratat ca am slabit 1 kg si ceva. Asta dupa 4 zile. Si m-am pus acum 5 minute, chiar daca am mancat, am baut 1 l de apa si mi-a aratat ca am pus 700 de gr pe mine. Si efectiv, intru in depresie. Alta data mi-a arat mancata ca am mai putin si nemancata mai mult. Bine, cantarul da prima oara eroare si dupa iti arata bine. Da nu stiu unde e problema. La el sau la mine. Nu sunt batoza, dar vreau o schimbare. Plus ca sunt foarte complexata de corpul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai tu vrei sa slabesti asa in cateva zile?
Si trebuie sa te cantaresti dimineata nu dupa ce mananci si bei ca e normal sa arate mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu te cantarii in fiecare zi, ca nu vei rezolva nimic. Cantarirea trebuie sa fie saptamanala, la aceeasi ora de preferat, dimineata, cand ai burtica goala.
ESte bine cunoscut ca, sunt zile cand desii mancam la fel de putin, totusi cantarim mai mult, pentru simplu fapt ca retinem apa.

Daca vrei ca dieta ta sa dea rezultate, atunci ignora cantarirea aia inutila si prosteasca si fa-o 1 singura data pe saptamana, in fiecare saptamana in aceeasi zi, la aceeasi ora, in aceleasi conditii (burtica goala, dupa ce ai fost deja la toaleta).
Vei vedea ca vei fii motivata de la o spatamana la alta sa pierzi mai mult din greutate, sa continui si sa vezi rezultate f bune.
Nu uita sa faci sport macar 1/2 ora pe zi.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu stiu cum reusiti sa traiti unii. Apa iti baga greutate in plus dupa ce bei, deci daca ai baut 1l de apa e normal sa-ti arate mai mult. Iar cat despre slabit nu trebuie sa te infometezi, mananca multe proteine ca ai nevoie pentru energie, mai ales pentru sport si ia-o usor cu carbohidratii simpli si grasimile caci astea ingrasa. Carbohidrati complecsi in jur de vreo 100g, grasimi in jur de 20-30g si proteine 100g+, calorii in jur de 1000-1200, nu pana in 1000. Daca te infometezi mai rau o sa arati si mai rau o sa te simti. Slabesti in jur de 1kg pe saptamana daca faci totul corect, poate mai mult la inceput, deci nu te astepta ca in cateva zile sa devii model + ca daca vrei sa arati mai ''fit'' = sport + proteine.

| Donsavas a răspuns:

Nu pui pe tine cand ai mâncarea in burta. Atunci e normal sa fi mai plină. Parerea mea e că ar trebui să consulti un psihiatru. Depresia poate fi prevenita si obsesia pentru slăbit la fel. Pe langa asta, antidepresivele taie pofta de mâncare si te ajuta sa slăbești usor. Dacă o faci brusc, te poti alege cu o piele inestetica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

4 zile... pe bune?
Si mananca mai mult.

| ywar a răspuns:

A face foamea, nu inseamna ca slabesti. Corpul nostru este mai destept decat noi si atunci cand sesizeaza ca mancam mai mult, depoziteaza pentru zile negre. Un nutrionist iti va spune ca e bine sa mananci 5 mese pe zi- dimineata 7-8:30, gustare 10-10:30, pranz 13-14:30, gustare 16:00, cina 17:30-18:30.
Fiecare dintre noi are nevoie de o cantitate mai mare sau mai mica (MINIMA!) de kcalorii pentru a functiona cum trebuie. Sportul, miscarea sunt bune si pentru corp si pentru minte (inclusiv sex tongue )
Dar, da. o cura de slabire in care slabesti brusc nu exista si daca se intampla asa se manifesta efectul y o - y o. Mai intai elimini apa apoi vei "stationa" la greutatea pe care ai avut-o cel mai mult.
Nu-s specialist, dar ti-am spus si eu din ce am experimentat si eu. Eu sunt destul de inalt, conteaza si asta.