| Anoniq a întrebat:

Tocmai ce m-am măsurat și am numai 162 de cm la aproape 15 ani (sunt băiat), este destul de puțin și chiar mă deranjează faptul că sunt atât de scund, așa că de astăzi aș vrea să mănânc sănătos și să fac cat de multe exerciții care m-ar putea ajuta, ce fructe/legume și exerciții îmi recomandați?
Ps: Nu joc și nici nu vreau sa joc baschet, nu imi place, in momentul actual mă joc numai fotbal, dar numai când am ocazia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Înălțimea fiecărei persoane indiferent de sexul sau, barbat sau femeie, este de natura genetica. Din acest motiv orice modificare a inlățimii practic este imposibila de a se putea realiza indiferent de metoda la care s-ar apela. Multă sănătate!

| RoCkKiD a răspuns:

Vezi ce inaltimi au parintii tai, fa media lor si inatimea ta finala va fi poate cu 5 cm peste media aia.

Exercitiile si mancarea sanatoasa sunt importante dar ele nu vor putea bate bagajul genetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am cam aceeasi inaltime, la 16 ani. Nu prea ai ce sa faci, e genetic. Daca pana acum nu ai avut niciun an in care sa cresti foarte mult(10cm)poate ai sanse la acest "growth spurt" pe viitor. Eu de exemplu l-am avut deja pe la 12 ani, crescusem 16cm intr-un an, si cu toate acestea tot scund sunt. Asta, plus faptul ca deja mananc sanatos iar parintii mei sunt scunzi, ma fac sa fiu destul de sigur ca nu o sa mai cresc prea mult. Asta e. Daca parintii tai sunt cam de aceeasi inaltime cu tine, probabil esti in acceasi situatie. Normal, e bine sa faci miscare si sa mananci sanatos, pentru multe aspecte, dar pentru inaltime nu cred ca va conta mult. Are si inaltimea mica avantaje, eu de exemplu merg la sala, si fiind scund e cumva mai usor sa pari musculos, si ai si un avantaj de forta, pentru ca nu trebuie sa muti greutatea asa mult, avand membre mai scurte. Si nu, sala nu opreste cresterea, e un mit, eu am continuat sa cresc de cand am facut sala. Daca te pasioneaza, poti incerca, dar normal ca fiecare face ce sport ii place!

| Anoniq explică (pentru anonim_4396):

Tatăl meu este cu 10 cm mai înalt, iar mama mea are 165, cam așa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anoniq):

Atunci e destul de bine, ai sanse la 170.

| RaduRobertRO a răspuns:

La fructe si legume recomandarea este : toate! happy ai 15 ani, mai ai timp sa cresti pana pe la 20 - 25! Recomand volei!

| Alle236 a răspuns:

E bine un coleg de al meu avea 135 cm în clasa a 8 si cel mai înalt copil în clasa a 8 era de 167 asa ca nu îți fa griji ești destul de înalt iar în privința mancatului sănătos nu te inalti mai repede dacă mănânci mai mult așteaptă un an doi.
Uni oameni se dezvolta mai greu alți mai ușor