| Cristinel_Cristi_1997 a întrebat:

Salut tpu.transpir foarte mult mai ales cand vin de afara si intru in casa sau dupa ce beau apa sau suc rece,la caldura nu mai zic transpir foarte mult mai ales daca fac miscare cand este cald,iarna nu am aceste probleme,nu prea transpir iarna mai deloc, din ce cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim0100 a răspuns:

Poate stai incordat sau nu esti genul care sa astepte asa mult si mori de nerabdare sa termine si te agiti. Si atunci transpiri nu-i asa?

5 răspunsuri:
| Anonim0100 a răspuns:

Salut, iarna este frig si aerul rece de afara de tine cum sa iti zic " fresh " racoros si nu transpiri. Vara este foarte cald stand in soare transpiri dupa ce faci o baie race sau bei ceva normal ca nu o sa mai transpiri asa tare sau deloc.

| Cristinel_Cristi_1997 explică (pentru Anonim0100):

Asta stiu si eu,dar eu m-am referir la altceva,de exemplu ies afara vara,ma duc la frizerie sa ma tund pana aici nici o problema,intru ma pun pe scaun pune cearceaful ala pe mine sa nu ma fac de par si gata stau putin si incep sa transpir foarte tare,mi se scurge transpiratia pe fata si pe nas si curg picaturi, altii am observat ca nu transpira, problema asta o am doar vara, si nu stiu din ce cauza, si transpir numai pe fata.

| ygr3ku a răspuns (pentru Cristinel_Cristi_1997):

Mananci sarat? Adica bagi rosia in sare cand o mananci? sau na, ardeiul, ridichea, etc... Daca exagerezi cu aportul de sare in organism, reactia corpului e cat se poate de normala. Daca insa NU, atunci recomand sa consulti un specialist dermatolog (cred ca ei te pot ajuta). Adreseaza-te si medicului de familie!

| Anonim0100 a răspuns (pentru Cristinel_Cristi_1997):

Poate stai incordat sau nu esti genul care sa astepte asa mult si mori de nerabdare sa termine si te agiti. Si atunci transpiri nu-i asa?

| ygr3ku a răspuns:

Cand e cald afara incearca sa bei apa la temperatura camerei(nu prea e gustoasa, stiu, dar face bine) sau ceai cald, asa cum iti faci/faceai iarna. transpiratia excesiva apare atunci cand tu fiind incalzit de afara bei lichide reci. diferenta de temperatura intre corpsi lichid face corpul sa depuna "efort" pentru a stabili oarecum egalitatea termica.

| vasiyo a răspuns:

Depinde si ce mananci.