| CrazyKiddd a întrebat:

Trebuie sa-mi fac analizele de sange si imi este FOARTE frica! Pe mine ma ia cu ameteala doar cand vad un ac sau sange...Ce sa fac? Mor de frica doar cand ma gandesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Sa iti spun un secret: si mie mi-e frica. Dar, de cate ori imi recolteaza sange pentru analize, inchid ochii si ma gandesc la ceva frumos. Si ma doare ca si cum m-ar fi muscat un tantar! Fa-ti curaj, nu este mare lucru!

4 răspunsuri:
| TooNight a răspuns:

Si eu eram tot asa, pana mi-am facut curaj, si m-am uitat la tot, inclusiv sange. Fa-ti curaj si uita-te ca asa o sa-ti invingi frica.Asistentele-ti spun "intoarce capusorul", sau "uita-te la mami", eu iti spun sa te uiti cand iti ia sange, si nu o sa mai ai probleme cu fricawinking.

| Misspink2000 a răspuns:

Te uiti pe pereti sau te gandesti la ceva care te face fericit/a.Bafta!

| BonCoeur a răspuns:

Intoarce capul atunci cand trebuie sa-ti bage acul in vena si eventual tine un parinte de mana, strange-l tare si incepe sa vorbesti cu el sau gandeste-te pur si simplu la cea mai amuzanta faza pe care ai avut-o! happy

| dragonftw a răspuns:

Pai nici nu trebuie sa te gandesti acolo.Nu te uita.Gandeste-te la altceva.Jocuri pe pc, masini, fete laughing.
Repet.Nu te uita acolo si nici nu te gandi