| ionutpur a întrebat:

va cer ajutorul din nou vreau sa imi spuneti si mie niste pastile, plasturi, ceaiuri, etc pentru slabit eficiente adica sa nu arunc la bani in vant pe produse care nu sunt bune si mai mult imi pun in pericol sanatatea va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisseq a răspuns:

Pai pastilele nu cred ca iti fac bine deloc, ceaiurile cred ca e bun dar mai bine mergi la un niutritionist

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! O sa te dezamagesc cu raspunsul meu, dar te rog citeste-l pana la sfarsit.
Perceptia mea despre slabit este ca iti pastrezi greutatea dupa ce ai slabit atunci cand ai muncit mult sa ajungi la aceea greutate-prin sudoare, efort fizic, dieta, doar atunci nu poti arunca la galeata munca ta de luni de zile.
Nu sunt de acord cu pastilele, pentru ca ofera un miraj, acel efect eu-eu slabesti acum 5 kg dar peste ceva timp pui la loc 8kg, dar mai am si alte motive:
Cu privire la capsula de slabit, pilula de slabit sau ce mai exista pe piata farmaceutica si tipa in gura mare ca au in compozitie numai extracte din plante, ei bine, situatia nu sta chiar asa.
Acum ceva timp, o fost un scandal pe piata farmaceutica, producatorii erau invinovatiti ca foloseau on formularea acelui preparat din cand in cand sibutramina.
Ce este cu sibutramina asta, de este atat de rea?
ei bine, este un derivat de metamfetamina(mai pe scurt nu e diferenta mare de la sibutramina la morfina sau amfetamina).
Actioneaza la nivel central-creier si nu la nivel periferic- tract gastro-intestinal.
Partea rea, este ca produce dependenta fizica, psihica, reactii adverse cardiovasculare: HTA< HTA pulmonara, tahicardie, tremor, anxietate, agresivitate, greata. Pe scurt, nu se merita.
Teoretic as recomanda substantele care actioneaza la nivel local, cum este orlistat-acel alli, dar nici la el situatia nu este roz, studii recente au dezvaluit ca produce cancer hepatic si pancreatic.
Uite ce propun eu daca vrei sa pierzi cu pasi mici dar sigur, crede-ma ca si eu ma lupt cu greutatea:
consuma foarte multe fibre vegetabile nedigerabime(ATENTIE, A SE CONSUMA O CANTITATE MARE DE LICHIDE, RISC DE CONSTIPATIE PANA LA OCLUZIE INTESTINALA) cum ar fi tarate de psylla, de grau
poti incerca si acele seminte de in, dar INAINATE DE FOLOSIRE LE LASI MINIMUM 30 DE MINUTE IN APA, pentru a se elibera acidul cianhidric
Daca imi este foarte foame imi fac intr-un bol un maestec din iaurt, banane, stafide(asta este dulcele meu) 2-3 lingurite de tarate, daca nu te simti plina, asteapta 5 minute, daca nici atunci, bea o cana de apa.
Cafeaua sau ceaiul le asociez cu stafide-asta ca sa nu ma adaug zahar sau miere, in plus stafidele au si ele fibre
uneori cand imi este pofta mananc un baton de susan cu migadale( contine mai mulre fibre decat cel cu alune), stiu ca ii mai pune miere si sirop de glucoza, dar macar asta sa fie pacatul meu.
Fie ce o fi, eu la carne nu renunt, eu conside ca e vitala
La fel aceeasi poveste, mai putine grasimi, prajeli, bla bla bla
Ahh un alt dulce al meu este sa combin stafidele cu nuca de cocos(daca este proaspata este foarte buna).
poti incerca si varianta cu ceaiuri: verde, negru etc, insa mmulte ceaiuri de slabit au la baza actiunea laxativa purgativa cu un risc de dezechilibru hidro-electrolitic(care se poate corecta daca manaci supe usor sarate sau daca mai iei un calciu, magneziu, zinc sau alte minerale)
Cred c este mai sanatos sa slabesti mai putin dar sigur decat brusc, parerea mea

| Danu6ka a răspuns:

Cel mai bine e o dieta ce cashute obishnuite decit pastile sau ceaiuri... ajuta

| alyy_3147 a răspuns:

Ceai verdehappy se gaseste la farmaci