| ClaudiuMotanul a întrebat:

Salut TPU. Vin cu o întrebare de domeniul sănătății. De vreo săptămână mă doare in zona stomacului că și cum mi-ar fi foame dar eu nu simt că îmi este, chiar și după ce mănânc durerea persista. E o durere foarte suportabila. Plus de asta am și gaze în exces. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt simptomele acidului gastric excesiv si a stomacului iritat.
Cauza, de regula, este mancarea neregulata.
Nu ar strica sa vorbesti cu medicul de familie, eventual si cu un medic internist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar fi cazul sa mergi la medic pana nu e prea tirziu.

| ClaudiuMotanul explică (pentru CristiDinBucuresti):

Crezi ca e vorba de cancer

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ClaudiuMotanul):

Nu

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii gastrita acida, ulcer, colon iritabil samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Durere de foame = suc gastric.
Gaze = flora din colon perurbată.

| Trixt3r a răspuns:

Dupa cum au spus si altii, posibil sa fie o gastrita, mergi la medic.

Pana ajungi la medic sugerez sa incerci as mananci putin si des, adica cantitati mici de mai multe ori pe zi, incearca sa nu mananci mancarea mult prea rece sau mult prea calda, evita fructele si legumele care creaza aciditate mare, evita acreala si bulionul, evita bautrile carbogazoase sau din fructe si daca poti, incearca sa mananci o banana dimineata pe stomacul gol, se spune ca bananele sunt un pansament gastric...iar apoi urmeaza sfaturile medicului.