| Google342 a întrebat:

Salut TPU

Vreau sa îmi știu grupa sanguină, tata are AB4 și mama 0-1, bunica din partea tatei are B3 iar bunicul are AB4, iar bunicii din partea mamei au amândoi 0-1.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Problema de geneticawinking
Deci mama ta are grupa 0, cu genotipul ll iar tatal AB adica genotipul L(^A)L(^B), in genetica grupele de sange, respectiv genele dominante care determina un fenotip ca A sau B, de noteaza cu "L" la puterea A sau B.
Revenind. Datele despre bunici nu sunt folositoare pentru ca, analizand genotipurile, putem deduce foarte usor ca poti avea grupa A(II) cu genotipul L(^A)l sau grupa B(III) cu genotipul L(^B)l.
Acum stii ca poti avea grupa A sau B, insa cel mai bine este sa iti faci analize si sa ceri grupa de sange, pretul cred ca este intre 40 si 50.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

50% A2, 50% B3.
Nu poti avea in nici un caz AB4 si nici 0I

| LPCTSTR a răspuns (pentru Brigaela):

Si demonstaratia?
Nu ii spui si de ce are acele sanse?

| Brigaela a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu, va invata cand va ajunge in clasa a dousprezecea.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Brigaela):

Draga mea, eu am facut genetica umana in a IX-a si inca stiu cum functioneaza grupele de sange.
Daca vrei sa stii, biologia de clasa IX da startul geneticii umane. Ca ai gasit pe net un manual care incepe cu diveritatea lumii vii, celula si erediatatea si variabilitatea lumii vii este una, dar sa faci biologie 4 ani la scoala, este alta, mai ales ca stiu cu ce se mananca. Iar din cate imi amintesc, din acel manual, am facut doar celula iar restul anului scolar genetica umana + lectiile aferente.
Iar daca scrii niste procente, il ajuti cu un sfert din problema pentru ca un raspuns ce contine si demonstratia, si explicatii, nu se compara cu unul ce contine doar rezolvareawinking

| Brigaela a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu am facut scoala mai demult, cand genetica se facea in clasa a douasprezecea.
Multumesc ca imi spui ca acum se face in clasa a noua, nu stiam ca s-a schimbat.
Evident ca stii cum se transmit grupele de sange, oricine a terminat liceul cu nota 5 pe merit, stie.

| LPCTSTR a răspuns:

Scuza-ma, dar am ramas absolut socat de raspunsul lui xerxes1 rolling on the floor
Eu chiar nu am auzit de grupa B12, este un fenotip nou? Se manifesta datorita genelor adunate de la parinti si bunici? Pentru ca el pare ca stie...
Un mic(mare) mesaj pentru xerxes1: Daca nu stii, nu raspunde.
Si: De cand genele se aduna de la parinti si bunici si rezulta un fenotip "nou" adica B12? M-ai uimit... Esti fenomenal xerxes1, chiar fenomenal.
Cu care tanti de serviciu ai facut biologia? Pentru ca nu pare ca ai trecut pe la orele de biologie respectiv pe la orele de genetica umana din clasa IX-a.
Si acum chiar ma intreb, daca chiar esti intr-o clasa mai mare de a IX, cum este posibil sa spui prostii in halul asta? Adica, in clasa IX-a tin minte ca am studiat ambele semestre genetica umana + mii de exercitii.
Si inca o mica intrebare, tu stii ce este aia "biologie"? Pentru ca spune clar ca vrea sa isi afle grupa de sange, nu o adunare din care reiese ca nu ai facut clasa IX-a.
In concluzie, imi lasi impresia ca tu nu ai trecut de clasa IX-a, ceea ce este pacat, foarte pacat pentru rank-ul tau.

| xerxes1 a răspuns:

Ab4+01+b3+b4=B12
Ai B12

| roanunt a răspuns:

Mergi la spital sau la o clinica privata si acolo iti vei putea afla grupa sanguina. Nu o poti lua prin arborele genealogic, pentru ca asta e doar o presupunere si poti avea oricare dintre grupele specificate mai sus.