Întrebare recomandată | Cătlin1234 a întrebat:

Zilele astea dorm aproximativ cate 10 ore pe noapte si ziua ma simt foarte obosita... Ce as putea sa fac ca sa nu ma mai simt asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Sa stii ca si daca dormi prea mult, te simti obosita. Incearca sa dormi 7-8 ore, nu mai mult!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bea 2 cani de apa cand simti oboseala si trece

| BiuL a răspuns:

Sport si sa mananci mai multe legume si fructe. S-ar putea sa fii putin depresiva ca depresia provoaca somnolenta.

| Lawliet14 a răspuns:

Sa-ti faci analize, dar daca vrei inainte poti incerca cu un program de somn de 8 ore, ce incepe la 22:30. Si alimentatie sanatoasa, multe legume, fructe si apa din plin. Pe langa astea si proteine bineinteles si carbohidrati mai sanatosi. Ar trebui sa faci si sport sau macar sa te misti si SA IESI LA AER CURAT.

| B3B3NI a răspuns:

Incearca sa te culci pe la 10.

| Ayakawelwel a răspuns:

Probabil te simti asa pentru ca e foarte cald afara; Asa mi se mai intampla si mie!

| speedY2 a răspuns:

Si eu am avut aceastra problema ma culcam la 20:00 si ma trezeam la 8:00 foarte foarte greu. Acum daca ma culc de exemplu la 00:00 nu am nici o problema sa ma scol la 07:00 ( ora de munca )

| AndradaTudorache a răspuns:

Ai putea sa te culci pe o saltea confortabila de exemplu de la Dormeo, eu am acasa si ma simt foarte odihnita, incearca salteaua cu spuna de memorie este cea mai buna. Sper sa iti fie de folos sfatul meu.

| Doareu33 a răspuns:

Http://florinrosoga.ro/blog/moduri-ai-energie/
Fa ce scrie aici, e folositor. Sper ca te-am ajutat.
Pa, pa!

| Tribunal a răspuns:

Daca vrei sa dormi bine:
-nu te uita le televizor sau juca pe telefon inainte cu 30 min. de culcare
-bea un pahar de lapte
-inainte cu cateva ore de somn fa miscare, dar nu obositoare
-fa o baie calda inainte
-pastreaza dormitorul in intuneric
-evita sunetul puternic in somn
-stabilește-ți o rutină de culcare
-in orele dinainte de culcare relaxează-te
-nu te culca cu stomacul gol sau plin
Fundita!?