| ComandoFOS01 a întrebat:

Salut tuturor.
Am o problemă și în ultima vreme am cam ignorat-o, nimeni nu mi-a oferit un răpuns concret deși nu am fost pe la mai mulți doctori.
Problema mea este că am o tensiune anormala vârstei mele. Undeva la 140/78 sau 135/78 cam acolo. Țin sa precizez ca am 18 ani, 1, 83 și 90kg. Am făcut atletism cam vreo 3-4 ani la nivel de perfomanta înaltă, dar am renunțat. Chestia asta cu tensiunea am observat-o acum 2-3 luni, nu i-am dat importantă pentru faptul ca eram și puțin stresat (lumea îmi zicea ca am tensiune din cauza stresului ). Bacalaureatul, permis, admitere etc. Pot spune ca am scăpat de toate acestea cu brio și sunt fericit, dar tensiune tot am..Pe de alta parte nu sunt un exagerat consumator de prostii, consum câteva, dar nu exagerat.
O alta chestie și cu asta vreau sa închei. In momentul când ajung la un cabinet și îmi pune aparatul ma emoționez extrem de repede și ma simt nervos. Tot timpul in Cabinete medicale sau când îmi ia vreun doctor/asistent tensiunea o am peste 170. Când ajung acasă e cam 140-135. (nu e normal nici acasă ).
Am încercat sa ofer toate detaliile posibile pentru ca poate cineva a mai trecut prin asta și știe unde sa ma îndrume sau ce schimbare sa aduc in viața mea. ( sunt conștient ca cel mai bine ar fi sa apelez la un cardiolog, dar vreau sa va cer și voua un sfat ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu, doar un cardiolog. Ținând cont de simptomele? scrise, căutați un psiholog pentru a putea să vă dea un tratament pentru a putea să ieșiți din starea aceasta de neliniște.
Eu cred, că niște calmante oferite în urma unui control medical, fac mai bine decât un cardiolog.
Sănătate!

| Donsavas a răspuns:

Mergi la cardiolog si nu te baza pe tensiunea luată de tine acasa!

| Yurisa a răspuns:

Am persoane in familie care au tensiunea mare iar pentru a o mentine sub control au renuntat la sare: paine fara sare, mancare fara sare, totul fara sare. Excesul de sare poate contribui la tensiunea ridicata. Incearca cateva luni sa renunti la aceasta si vezi cum decurg lucrurile