| adiTzaa19 a întrebat:

Salut tuturor! Ieri, am fost sa ma tund la o frizerie noua in oras. Am avut neplacuta experienta ca frizerul sa ma tunda foarte scurt! Desi i-am explicat ca vreau scurt in parti (dar nici chiar asa cum m`a tuns el), si creasta in mijloc el m`a tuns mai scurt decat trebuia! Nu ii mai puteam zice nimic, asa ca am tacut si a inceput sa imi faca creasta. Atata mi-a taiat din par cu foarfeca si masina pana i-am zis eu sa se opreasca si a fost prea tarziu! Nici nu imi mai putea face creasta! Am parul foarte scurt, mi-a f***t tot parul! Mi`e rusine sa mai ies din casa, stau doar cu caciula! Mie imi sta bine scurt in parti si cu creasta mai mare de vreo 2-3 cm dar acum nu o mai pot face! crying arat naspa. am citit pe net ca uleiul de ricin e bun pentru cresterea parului, si am zis ca daca fetele il folosesc, poate merge si la mine ca baiat. am fost la farmacie, m`a costat doar 5 lei si m`am dat cu el vreun sfert de sticluta. Am stat cu capul acoperit de la 15:00 pana la 20, m`am uitat in oglinda sa vad vreo diferenta si am avut placuta surpriza sa vad ca parul mi-a mai crescut cativa milimetri fata de cum era, spre mirarea mea doar de la prima aplicare happy! Acuma am de gand sa ma spal pe cap inainte sa dorm si sa il aplic iar, sa stea toata noaptea si dimineata ma spal. Intrebarea e daca il pot folosi in fiecare zi, de 2 ori pe zi pana am rezultatele dorite! Vreau sa imi creasca parul cat mai repede ca mi`e rusine sa mai ies din casaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Imi pare rau ca nu te-am ajutat sa-ti rezolvi problema,dar cel mai bine ar fi sa-ti intrebi prietenii,s aintrebi prietene care folosesc. Eu nu am folosit,insa parul creste repede in modul cel mai natural.Ce inseamna asta? Sa te speli o data la doua zile pe cap,sa folosesti balsam si sa incerci sa eviti fesul/caciula. Sfaturile astea le am de la bunica. Ea mereu ma sfatuia sa nu imi agresez parul in niciun fel, pentru ca, odata cu timpul, se va schimba radical in bine. Da, imi pare rau din nou ca nu m-am putut abtine de la comentarii. Noapte buna!

11 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Serios? Câţiva milimetri? Nu eşti în filme, copilu. Părul creşte maxim 0.4 mm pe zi. 0.6 maxim cu ulei de ricin. În special celor timizi le e ruşine cu părul proaspăt tuns deoarece nu sunt obişnuiţi cu noua freză şi nu ştiu ce vor crede ceilalţi. Aşteaptă o săptămână că-ţi va creşte înapoi. nu e tragedie părul tău de 5 cm. Gândeşte-te la femeile care sunt tunse din prostie câte 20 de cm. aştepţi un an jumate să-ţi crească înapoi. Generaţie de copii bombă. toată ziua la calculator. Azi am văzut unu de 15 ani maxim care nu mai ştia să meargă. zici că-i rupt de civilizaţie. Tehnologia a pus stăpânire pe copii.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Buna! Nu sunt de acord. Tehnologia conduce spre viitor. Eu una,as prefera ca nepotii mei sa lucreze in acest domeniu,sa il cunoasca inca de pe acum,si sa nu ajunga sa repete muncile grele la care au fost supusi,de-a lungul anilor (perioada comunismului in special) ai nostri parinti. Este mult mai bine asa. Tehnologia nu reprezinta ceva total negativ.Ce-i drept are, ca toate, si influente mai putin bune, dar nu cred ca e cazul ca de fiecare data sa cricicam generatia asta.Aud multi oameni care se plang pe aceeasi idee pe care o faci si tu. Schimbarea ar trebui sa inceapa cu noi, nu cu vecinul, nu cu copilul de 15 ani care nu stia sa mearga,ci cu noi. Trebuie sa ne analizam, sa criticam mai putin. Si revenind stric la subiect, la intrebare, mie mi se pare o mare, o imensa tragedie ca frizerul sa-mi ia 20 de cm. Cat despre creasta ta, incearca sa nu te plangi IngerCretin are dreptate intr-o oarecare masura. Te inteleg, dar intelege-ti situatia. Asa si ..tot nu te-am rezolvat. Eu zic ca poti intreba la farmacie cum sa-l aplici, sau de cate ori, ori poate gasesti ceva instructiuni.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Mda. oarecum te înţeleg. Dar nu îi înţeleg pe copii care în timpul orelor stau pe tablete şi smartphone-uri pe facebook şi nu mai ştiu ce reţele de socializare. Cei mai mulţi copii care au calculator nu învaţă pentru şcoală, nu îşi scriu temele pentru a aloca mai mult timp pc-ului.

| adiTzaa19 explică (pentru ÎngerCretin):

Uite. nu te-am intrebat ce parere ai tu despre generatia asta de cretini cum o numesti tu, nu ti-am cerut parerea referitor la tehnologie, si cu atat mai putin nu te-am intrebat despre copilul de 15 ani care nu stia sa mearga. Aici m`ai facut curios totusi: Din cauza tehnologiei nu stia sa mearga?!?!?!
Si sunt constient de faptul ca nu sunt in filme, dar inainte sa imi aplic uleiul de ricin in cap, mi-am facut poza inainte si dupa! Si astfel am vazut ca, mi-a mai crescut parul cu 1-2 milimetrii! Nu ma intereseaza ce ai mentionat tu in raspunsul tau, nu ma intereseaza nici replica lui "VisezCuOchiiDeschisi" referitor la temele copiilor, tehnologie, etc! Vroiam doar raspunsuri referitoare la intrebarea mea!

| ÎngerCretin a răspuns (pentru adiTzaa19):

De la ce se deformează copii în general? De ce au spatele strâmb? De la poziţia lor pe scaun. Bag mâna în foc că şi tu stai toată ziua la pc şi dai la manivelă la pornache, neştiind cum e lumina de afară. Te-a tuns cineva cum nu ai vrut. Ai murit? Aştepţi o săptămână până îţi creşte. Nu eşti superstar să apari în reviste că te-ai tuns mai scurt decât intenţionai. Şi chiar nu ai minte în cap să te uiţi pe sticluţă să vezi de câte ori se aplică şi cum? De ce ţi-a dat Domnezău bibilică?

| adiTzaa19 explică (pentru ÎngerCretin):

Stii. ti-ai nimerit username-ul de aici deeee minunee! As face o corectare totusi. sterge "Inger"! "Cretin" e un cuvant care te defineste superwinking Si nu inteleg draga Cretinule de ce te f"te pe tine grija, daca chiar as sta toata ziua la pc si as da la manivela la pornache?! chiar de-as face asta cu CE te-ar deranja pe tine, ca nu inteleg?! tine-ti parerile acolo in cutiuta, si vezi-ti tu de viata ta, bine? Site`ul asta a fost creat pentru ca oamenii sa se ajute intre ei, nu sa se jigneasca sau sa se insulte. mdea, se pare ca tu n`ai prea inteles lucrul asta. Si chiar daca nu sunt superstar nu vad de ce sa nu imi pese de cum arat?! Sti tu ca pe sticluta scrie de cate ori se aplica?! Daca intr-adevar scria iti dadeam dreptate si eram eu un dobitoc dar asa. cum spuneam, tine-ti parerea pentru tine si gaseste-ti ceva mai bun de facut decat sa iti dai tu cu parerea despre copii care au spatele deformat, copii are uita sa mearga, copii care dau la manivela la pornache si lista continua cu parerile tale prostesti care nu au nici o legatura cu intrebarea ta! Aici te intreb. Tie de ce ti-a dat Dumnezau bibilica?!

| ÎngerCretin a răspuns (pentru adiTzaa19):

Ar trebui să mai ieşi pe afară. filmele porno îţi fac rău.

| adiTzaa19 explică (pentru ÎngerCretin):

Ahm, vorbesti din propria experienta laughing)

| ÎngerCretin a răspuns (pentru adiTzaa19):

Mda laughing. Totuşi. nu te mai enerva aşa repede. E plăcerea mea să te fac să fierbi.

| adiTzaa19 explică (pentru ÎngerCretin):

Dar te-ai întrebat dacă reușești?

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru adiTzaa19):

Imi pare rau ca nu te-am ajutat sa-ti rezolvi problema,dar cel mai bine ar fi sa-ti intrebi prietenii,s aintrebi prietene care folosesc. Eu nu am folosit,insa parul creste repede in modul cel mai natural.Ce inseamna asta? Sa te speli o data la doua zile pe cap,sa folosesti balsam si sa incerci sa eviti fesul/caciula. Sfaturile astea le am de la bunica. Ea mereu ma sfatuia sa nu imi agresez parul in niciun fel, pentru ca, odata cu timpul, se va schimba radical in bine. Da, imi pare rau din nou ca nu m-am putut abtine de la comentarii. Noapte buna!

| jurjionut a răspuns:

Exact asa am patit si eu in varalaughing : am mers la frizer ( soramea) si o pus-o dracu sa ma tunda chel...parca eram spiridus asa urat am fost big grin si nu am stiut cum sa fac sa imi creasca parul cat mai rapid orice am incercat era in zadar. Dupa 2 zile mi-am luat sapca si am purtat-o pana mi-o crescut parul un cm si apoi m-am tuns scurt pe margini si mi-am lasat creasta pe mijloc. dupa 2 sapptamani poti incerca si tu sa te tunzi pe margini la zero si sa iti lasi un pic de creasta pe mijloc si nu o sa mai fii chiar asa. big grin funda?