| Georgiana1620 a întrebat:

Salut tuturor. O sa trec direct la subiect. Daca mananc de exemplu la ora 12:00 ( o masa consistentă) dupa maxim 2 ore incepe sa ma ia o stare de leșin si de greață de parca nu aș fi mancat deloc toata ziua. Ca sa nu imi mai fie greață trebuie sa mananc de 10 ori pe zi cate ceva( fructe, Sandwich, covrigi,) pe langa mesele principale. A mai intampinat cineva problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Depinde ce alimente conține acea masă consistentă deoarece o masă consistentă nu este mereu echivalentul unei mese sănătoase.
Ideal este să ai 3 mese principale și 2 gustări la ore cât de cât regulate. Mesele principale ar fi bine să conțină mâncare gătită, nu KFC/MC iar gustările să fie pe bază de fructe sau câteva alune/fistic/nuci/caju.
Este foarte importantă de asemenea și odihna, să dormi suficient cât și hidratarea corespunzătoare.
Îți recomand să faci niște analize uzuale (hemoleucogramă, ionogramă etc), mergi la medicul de familie să îți dea un bilet de trimitere.

O seară frumoasă!

| Georgiana1620 explică (pentru Hydrangeaceae):

Mulțumesc pentru sfat!

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai diabet, cu glicemia cum stai? In afara de foame alte siptome mai ai? Sete, urinat des, mergi la medicul de familie cere i trimitere la diabetolog, si mergi dimineata la prima oră (7 dimineata) pe stomacul gol sa i ti faci analizele, si o glicemie, si vezi ce diagnostic primesti.

| Georgiana1620 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am alte simptome. Am facut analizele acum 3 saptamani si au iesit bune. Trebuie sa iau supradin pentru 3p de zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai stare de lesin si greata nu mananci, ci bei un ceai cu lamaie, sau bei apa, iei un triferment, dar nu bagi mai multa mancare in tine.

| WhiteLife a răspuns:

Îți recomand să te adresezi medicului de familie, nu e normal ce se întâmplă, sa nu cumva sa ai probleme la stomac. Eventual in perioada asta te poate ajuta cu un sfat la telefon happy

| Georgiana1620 explică (pentru WhiteLife):

O sa sun. Mulțumesc de sfat.

| DarthNiger a răspuns:

Mananci 3 mese pe zi asa cum trebuie? e posibil sa ai lipsa de vitamine in organism, asta se intampla din cauza alimentatiei neechilibrate.

| Georgiana1620 explică (pentru DarthNiger):

Mananc de exemplu o ciorba si pe langa mai mananc si carne. Adica eu zic ca mananc sufiecient la mesele principale.

| DarthNiger a răspuns (pentru Georgiana1620):

Pe langa asta, trebuie sa mananci si niste fructe si legume in fiecare zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca sa ai prima masa mai devreme, si sa te limitezi la vreo 3 mese mai mari si 2 mai mici("gustari"). Mananca mai multe fibre: ovaz, fasole, popcorn, fructe, legume si suficiente proteine: carne slaba, oua, soia etc. pentru mai multa satietate. Ar trebui intr-un final daca mananci echilibrat sa iti reglezi apetitul.

| Georgiana1620 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de sfat.

| hacktek a răspuns:

Mananci de trei ori pe zi, clasic, precum toata lumea: mic dejun, pranz si cina.
Daca te ia lesinul intre ele, iei loc pe un scaun si astepti sa iti treaca. Daca te ia cu greata, te duci la baie si vomiti. O dieta echilibrata te va pune pe picioare in maxim zece zile.
Din cele descrise de tine mie imi pare o lipsa de minerale in organism. Ma ganesc la magneziu sau calciu.

| Georgiana1620 explică (pentru hacktek):

O sa sun medicul de familie sa vad ce zice. Mulțumesc de sfat.