| blzer a întrebat:

Salut, voiam să aflu o părere legat de ceea ce mi s-a întâmplat astăzi. Sunt un fumător pasiv, în sensul în care fumez 2-3 țigări pe zi, iar din când în când fac o pauză de aproximativ o saptămână. Astazi am fumat una, iar când s-o arunc în spațiul acel mic de la tomberon am văzut o pată de sânge pe chiștoc. Precizez ca am varsta de 17 ani și vreau să aflu ce este acea pată de sânge, este ceva grav și dacă ar trebui să mă las de fumat din cauza asta, deși ma gandesc serios s-o las baltă că nu ajută.
Dau fundă pentru un răspuns serios.Scuzați eventualele greșeli. Orice sfat e bine venit.
o zi bună.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In primul rand un fumator pasiv fumeaza 1-2 pachete pe zi in niciun caz 2-3.
Nu stiu de la ce este pata de sange dar poate este un semn ca ar trebui sa te lasi.
Pentru linistea ta lasa-te de fumat si fa o radiografie la plamani, apoi mergi la un medic chiar si cel de familie sa iti interpreteze radiografia, mergi la pneumolog sa iti dea un tratament ceva pentru curatarea plamanilor, vei fi alt om crede-ma. si lasa otravurile acestea ca nu au facut bine nimanui.

| blzer explică (pentru Simpatic):

Poate așa este mai bine, scuză-mă de greșeală. o seară faină!

5 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Dragilor, căutați pe net dacă nu credeți, fumatul pasiv reprezintă inhalarea fumului de ţigară expirat de alte persoane.
Ești fumător și atât. N-ai spus însă dacă ai tușit în timp ce fumai, altfel nu știu cum ar fi ajuns sângele pe țigară. Ai fumat-o singur?

| blzer explică (pentru Raven):

Asta cumva mă irită, că nici eu nu pot să-mi dau seama. nu am tușit, nimic. Mă gandeam să scuip să văd dacă nu cumva este sânge, dar nimic. Mă gandeam totuși că ar putea să fie așa de când am luat-o? Țin să precizez, dacă ajută cu ceva e luată la bucată.

| blzer explică (pentru Raven):

Și da, am fumat-o singur.

| Raven a răspuns:

Mă gândeam că poate ai fumat-o cu vreo fată care ar fi fost dată cu ruj și a rămas culoarea pe muc. Dar dacă e luată la bucată, posibil să fie pătată de la ceva. Renunță la fumat măcar o vreme și vezi ce se mai întâmplă.