| Alves_Aslan_Robby_1998 a întrebat:

Salutare, acum 1 luna si 2 saptamani am avut primul meu atac de panica, mi-am facut ekg toate analizele sunt sanatos tun n-am nimic, am ramas dupa acest atac cu faza sa trag mereu aerul, si acest lucru este deranjant, si am oarecum ameteli, este din cauza anxietatii? Aceasta stare, am fost si la pshiatru dar nu vreau medicamente, vreau sa scap singur de acest lucru, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| N0H4CK a răspuns:

Daca ai fost la psihiatru, atunci cred ca ai deja raspunsurile. Asculta-l pe el, ca doar el e calificat in acest domeniu.
Si eu sufar de anxietate (cel putin, dupa cercetarile mele), dar am ajuns doar la partea cu starile de lesin. Doua am avut, acum cativa ani. Destul de infricosatoare, oarecum si penibile laughing. Orgoliul cred ca nu ma lasa sa ma duc la psiholog. Prefer sa-mi dau seama singur ce am sa sa rezolv tot singur. Bine... stiu ca gresesc, dar asta e, fie ce-o fi laughing
Dupa parerea mea, cred ca am gasit o solutie. Da, trebuie sa imbratisez problema, sa ma confrunt si sa accept realitatea. Chestia asta am descoperit-o in filme si se poate intampla doar in felul urmator (suna aberant, dar eu cred ca e asa este):
-trebuie sa starnesti intentionat un episod >>> rezista-i singur, fara cineva langa tine >>> invoca toata autodeterminarea pe care o ai in tine >>> gandeste lucid >>> doar tu poti fi stapan pe situatie >>> treci peste. Dupa ce te trezesti, gandeste-te cum a fost si cat de stupid si irelevant si penibil si cat nonsens are situatia ta. E o chestie care se intampla doar in capul tau. Trebuie doar sa accepti. Va fi greu, dar:
-ai deja rau >>> ca sa dai de bine >>> trebuie sa treci prin si mai rau.
Nu esti obligat sa ma asculti! Asta este strict parerea mea personala (autocalirea, o numesc eu).
A, si inca ceva, medicamentele doar atenueaza efectele, ele nu vor disparea big grin

| Alves_Aslan_Robby_1998 explică (pentru N0H4CK):

Mersi mult, sincer mai motivat!