| Ionut3399 a întrebat:

Am fost la dermatolog, la clinica de stat, pentru a scoate un neg la un deget. Bineinteles, cucoana avea chef doar de mendrele ei asa ca in ciuda faptului ca i-am aratat cu degetul unde e negul, a pus si pe langa o solutie din care iesea abur si ardea foarte tare. Mi-a dat peste piele sanatoasa, peste niste pielite, la un moment dat daduse si sangele in jurul unghiei. Solutia s-a facut portocalie odata ce s-a uscat. Intrebarea mea e, solutia este daunatoare in contact cu sangele sau prelingandu-se pe langa unghie, poate sa-mi cada unghia acum? Fara comentarii de prost gust va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alinailies a răspuns:

Fiica mea a avut un neg in talpa, cam trei saptamani i-am pus o solutie care practic ardea negul dar ardea si pielea sanatoasa.
A trecut, acum nu se mai vede nimic.
Deci da, e posibil ca acea solutie sa arda pielea dar nu cred ca o sa-ti cada unghia.
Trebuie sa mergi la acelasi medic daca ai nelamuriri

| HushMarmuz a răspuns:

Din cate imi dau seama, solutia pare sa fie un fel de acid. Probabil a pus si in jurul negului pentru a extermina orice sansa a negului de a aparea din nou. Daca chiar este acid atunci e normal sa simti o arsura. Cat despre sange, probabil solutia este foarte puternica, insa nu cred ca ai de ce sa iti faci griji cu privire la unghie. Ar trebui sa iti treaca in cateva zile si pielea ar trebui sa inceapa sa se regenereze.