| Teodor_Radu_1998 a întrebat:

Salutare as vrea sa ma las de fumat nu stie cineva cum sa procedez sa nu imi mai vina pofta de tigare sau sa nu mai simt nevoia de a fuma o tigare vreau o reteta care sa functioneze

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constientizeaza ca tigarile iti fac rau si tu doar iti deteriorezi sanatatea pe banii tai. Este foarte usor sa renuntam la lucruri si obiceuri atata timp cat noi ne dorim asta. Puterea sta in mintea noastra, nu exista nu pot sau ma las in timp. Totul e acum, in prezent si in secunda asta daca iei o decizie. Era si un citat : " Lasa pe maine ce nu vrei sa faci niciodata. " De ce ai da banii pe ceva care nu iti aduce beneficii? Nu ilocui un viciu cu alt viciu, nu trebuie sa devii dependent de lucruri, oameni sau substante care-ti fac rau. Renunta de buna voie, ce ai de castigat daca fumezi/ ce ai de pierdut?

Cea mai simpla " reteta " : arunca ce tigari mai ai si nu mai fuma.

Eu am fost dependenta de energizante, o perioada ma amageam ca ma las treptat, dar nu exista asa ceva - e doar o amagire care te face sa te focusezi si mai mult pe lucrul ala. N-am mai baut energizante de un an, acum o luna mi-am luat o doza de energizant pentru ca " imi era pofta ", dar de o luna sta pe un raft din camera mea nedesfacuta. laughing Renunti daca vrei de buna voie, daca nu doar cauti scuze.

| SilviaPunct a răspuns:

Incearca bomboane mentolate (fara zahar) in loc de tigari.