| WUB a întrebat:

Salutare!

Dacă un coleg m-a zgâriat cu lama de la o ascuțitoare ( a deșurubat si a scos lama ), dar nu sunt sigur dacă doar pe mine m-a zgâriat, e posibil să i-au SIDA? Menționez că nu era sânge pe lamă și nici nu părea să fie ruginită.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

NU cred dar citeste aici:
http://www.ele.ro/sanatate/afectiuni/sida-contaminare-simptome-2744
pentru a te convinge!

| Ben00 a răspuns:

Keep running and smile.

| LorenaAnca a răspuns:

Keep calm.

| LuMix a răspuns:

SIDA se transmite prin contact sexual
Nu-ți face griji nu ai luat-o dar ca sa fii sigur poti sa te duci la medic

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Bă eşti prost? rolling on the floor cum sa iei SIDA?

| WUB explică (pentru FuriousMadalin96):

Se poate lua și dacă sângele altcuiva pătrunde în corpul meu.

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru WUB):

Stii ce inseamna 'a zgaria'? una e sa te zgarie si alta e sa te taie...

| VladLungu a răspuns:

Nu ai cum sa iei SIDA asa, keep calm.

| raresm99 a răspuns:

Sida se poate lua si prin sange dar asta doar daca una dintre persoanele zgariate avea la randul ei sida.

| MihaiYou a răspuns:

Nu iei nici o sida, stai calm.

| AldeaAlexandru a răspuns:

Daca nu era nici sange pe lama si nici nu era ruginita cred canu poti lua SIDA

| HaiAjutamaCaSaTeAjut a răspuns:

Poti face o mica infectie, sau doar sa te doara cand te atingi acolo. Nu ai cum sa iei SIDA pentru ca nu are legatura cu asta.
Nu stiu daca exista alte boli, dar Sida sigur nu iei. Si poti luoa o boala numai daca cel pe care la taiat era el bolnav de ceva.
Daca lama aia nu era ruginita este si mai bine pentru ca nu e pericolul asa mare.
Stai linistit daca ai facut vacin nu este o problema si plus ai anti corpi daca nu e ceva grav acestia pot remedia totul.