| VortexLuz a întrebat:

De la un timp am ceva probleme cu părul ca să zic asa, sau cel putin eu asa le consider. Si nu-mi dă pace treaba asta si am nevoie de niște sfaturi. Deci sunt baiat am 18 ani, ca șampon folosesc Clear și treaba e următoarea: De exemplu, mă spăl de dimineață pe cap, iar peste 2 zile își pierde tot volumul, e lasat asa si n-are nici-o vlagă ca să zic asa. Si chestia e ca ma spal de ceva timp cu acest șampon si mă ținea mai mult timp nu doar doua zile...Acum parca imi simt parul usor slabit, daca bag mana in el scot vreo 2/3 fire...Lucru care nu se intampla inainte. Ce o fii oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Calitatea proasta

| Zartbitter a răspuns:

Ca idee, indiferent de ce șampon folosești, părul este un produs al corpului tău. Știi vorba aia „ești ceea ce mănânci"? Cam aici cred eu că e răspunsul tău.

Odată ieșit din rădăcină, firul de păr este inert. Singurul mod prin care îl poți influența de aici înainte este folosind diverse substanțe precum șamponul. Din punctul ăsta de vedere, părul este la fel ca unghiile de la degete. Adică mort :-)

Un șampon nu poate să aibă efect mai mult de 2 zile. Cam niciun produs cosmetic nu prea are cum.

Pe de altă parte, părul tău mai este influențat și de grăsimea pe care o secretă pielea ta de pe cap, scalpul. Când noi spunem că părul se îngrașă, e cumva incorect, pentru că grăsimea respectivă nu apare din păr (despre care ziceam că nu prea mai trăiește) ci de pielea din care el iese. Prin diverse mișcări în timpul zilei, această grăsime ajunge pe firele de păr. Și e firesc, ăsta e și scopul. Rolul acelui sebuum este să protejeze părul.

Motivul pentru care firele de păr îți cad poate să aibă legătură cu alimentația ta. De exemplu, o dietă săracă în proteine (mai probabil în sezonul cald, când tendința e să mâncăm lucruri ușoare, mai degrabă salate decât carne) poate avea ca efect slăbirea rădăcinii părului.

Dacă ai părul subțire (în funcție de informația ta genetică, firul de păr poate avea o constituție diferită: subțire = drept, gros = creț etc.) și asta contează în momentul în care îți alegi produsul cosmetic pe care îl folosești.

Dincolo de asta e foarte probabil ca vârsta să aibă o influență pentru că și corpul își modifică secrețiile hormonale care duc și ele la modificări de acest gen.

Sugestia mea ar fi să încerci să-ți îmbogățești dieta cu proteine (oricum e un lucru sănătos să faci asta, mai ales că ești băiat și poate ești interesat să-ți hrănești musculatura). Poți face asta încercând să înlocuiești carbohidrații. Adică renunță la o felie de pâine și adaugă o bucată de piept de pui. Sau renunță la niște paste și alege niște carne de vită. Sau evită dulciurile (oricum sunt cele mai problematice alimente) și adaugă lactate, soia, pește, fructe de mare, sau chiar batoane proteice. Asta ar trebui să afecteze structura firului de păr și rezistența la rădăcina lui.

Hidratează-te. E foarte foarte important să bei suficiente lichide. Nu contează că sunt 2 sau 8 litri, nu e deloc sănătos să exagerezi, dar încearcă să bei un pahar de apă (sau ceai sau supe -- evită băuturile îndulcite) de fiecare dată când ai ocazia. Asta ar trebui să regleze cantitatea și calitatea sebuumului secretat de scalp.

Când te speli pe păr încearcă să-l clătești bine înainte să dai cu șampon. Adică să te asiguri că e bine spălat înainte să aplici produsul cosmetic. Cel mai ușor este să te speli de două ori. Odată doar ca să îndepărtezi impuritățile și uleiurile și apoi (vei avea nevoie de mult mai puțin șampon a doua oară) ca să aplici efectele cosmetice.

Nu te aștepta ca schimbările să se producă rapid. Foarte probabil vei avea nevoie de câteva săptămâni, poate luni, ca să ai rezultate vizibile.

Iar data viitoare când mergi la frizer, încearcă un salon profesionist (știu că băieții nu-s neapărat tentați să facă asta) unde dai 25-30 de lei pentru un tuns simplu și întreabă frizerul. Oamenii ăia au făcut o școală specializată și sigur știu să-ți dea sfaturi bune.

E probabil chiar să-ți zică altceva decât ți-am zis eu; pentru mine aceste schimbări au avut efectele dorite și am fost într-o situație foarte similară cu tine.

| VortexLuz explică (pentru Zartbitter):

Cred că ai dreptate! Știi de ce? Pe lângă faptul că am o alimentație foarte proastă, gen nu prea mănânc mâncare gătită mai deloc, carne numai zic, bag mai mult fastfood, sucuri și dulciuri aproape in fiecare zii. Și nici cu somnul nu prea stau bine, gen seara stau treaz si stau pe telefon si ma culc pe la 4 si mă tresesc pe la 12. Ce-i drept una e cand dorm noaptea si alta cand dorm ziua. O să încerc să renunt usor usor la fastfood, sucuri si dulciuri, bineînteles ca nu de tot, dar cu măsură și să încerc sa ma odihnesc cum trebuie. De tuns, mă tund la un salon destul de bun zic eu, ca preț mă costă 20 lei tunsul. Am o mică nelămurire, de câte ori e normal să speli părul pe săptămână? Eu am genul de părul care dacă îl las să crească destul de mare, începe să se onduleze și este destul de "gras" ca sa zic asa.

| Zartbitter a răspuns (pentru VortexLuz):

Sunt convins că știi care e mâncarea mai bună pentru tine și că e important să ajungi acolo cu alimentația. Doar tu poți face asta pentru tine. La fel și cu dormitul, sau, în general, cu felul în care îți tratezi corpul.

E bine și că-ți dai seama că e destul de improbabil să faci o schimbare reală și majoră fără să dedici timp și energie și să o iei treptat, metodic, cu disciplină.

Din punctul meu de vedere părul ți-l speli cât de des consideri tu că e necesar din punct de vedere igienic și cosmetic. Nu-i în regulă să-l speli zilnic, dar nici nu e de preferat să-l lași să devină grădină zoologică;-)

| VortexLuz explică (pentru Zartbitter):

Eu zic că de 2 ori pe săptămână ar fi cel mai ok sau na cel puțin așa mă sfătuiește și doamna la care mă tund. Nelămurirea mea este că acum ceva timp când imi băgam mâna în păr nu scoteam niciun fir, acum scot 2-3. + de alta că înainte mă spălam o dată pe săptămână la cap și mă ținea, adică avea volumul ăla aproape toată săptămâna, acum după 2 zile maxim 3 se duce dracu. Nu stiu, deci îmi simt părul așa de parcă numai are rezistența aia ca să zic asa, parcă e lipsit de putere + că de câteva zile tot mă mănâncă pielea capului și nu stiu de ce. Și începe să mă îngrijoreze chestia asta. Când îl spăl la fel, mai pică niște fire, pe mine mă surprinde super mult chestia asta deoarece înainte nu se întâmpla asta.

| Zartbitter a răspuns (pentru VortexLuz):

Dacă chiar și după ce îți reglezi alimentația și somnul și rutina zilnică aceste probleme persistă, adică părul cade în continuare și pielea capului te mănâncă, ar fi ideal să ai o discuție cu un dermatolog. Până atunci, urmărește evoluția lucrurilor.

| VortexLuz explică (pentru Zartbitter):

Așa o să fac! Mersi pentru sfaturi!