| Sarj a întrebat:

De vreo saptamana ma doare in gat si am o tuse seaca.Nu imi curge nasul, nici nu am febra.Ce as putea lua ca in 2 3 zile sa-mi treaca? parasinus..theraflu..coldrex? care e mai bun? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caraiman_Eliza_1999 a răspuns:

Strepsils raceala si gripa

4 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Acc pentru tuse
si propolis cu vitamina c pentru durereile de gat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Ceai, fructe, suc natural!
Frectie cu carmol, spirt!
Daca te doare in gat, poti face gargara cu otet, sau iti aplici pe amigdale ( in caz ca ai infectie ) otet cu sare! Te poti folosi de un pai, la capatul caruia pui niste vata, vata o introduci in otet si pui putina sare peste! Trebuie sa ai mare atentie cum bagi paiul, ca sa nu iti induci voma!
Tot pentru durere de gat, albastru de metil, cam amar, dar trece repede durerea sau infectia!
Pentru nas infundat, tragi pe nas apa cu sare!
Nu uita sa mergi si la medic totusi!
Sanatate!
Te pup!

| Johndoe2023 a răspuns:

Te duci la farmacie si iti da farmacistul un sfat. daca tusea persista consulti medicul remedii naturiste :
http://sanatate.acasa.ro/......39339.html

| mijlsach a răspuns:

Parasinus e un derivar al paracetamolului ..nu are multe chestii in plus..prefer intotdeauna paracetamol dupa ce mananci un pic