| ForeverYoung99 a întrebat:

M-am operat acum 5 luni de unghie incarnata, iar acum a crescut aproape la loc ( mai are 1-2 mm). Ideea e ca dupa operatie umflatura de la coltul piciorului nu s-a desumflat, in schimb si-a schimbat culoarea din vinetiu la culoarea pielii.Acum ca unghia apropae a crescut a inceput din nou sa ma jeneze si sa ma doara cand ma ating la deget(nu face puroi si nici nu sangereaza). Deocamdata nici forfecuta nu m-a ajutat deloc avand in vedere ca nu a mers sa o pot baga un pic sub unghie.

>--Poate sa fie doar de la faptul ca a ajuns unghia la final sau ca recidiveaza? Nu as mai vrea sa mai merg din nou la chirurg.Multumesc, FUNDA LA CINE MA AJUTA CU INTREBAREA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unghia incarnata recidiveaza daca nu ai mare grija de ea. Asta inseamna sa o tai o data la 4-5 zile, sub forma patrata si sa porti incaltaminte lejera. Nu trebuie sa o lasi sa creasca deloc, trebuie taiata milimetru cu milimetru, foarte atent

| ForeverYoung99 explică (pentru Brigaela):

Deocamdata nu a crescut 100%, cum am spus, mai are 1-2 mm sa ajunga la acelasi nivel cu jumatatea de unghie care nu a fost taiata. Daca as taia din unghie nu m-ar durea? Adica e vie daca intelegi ce vreau sa spun laughing Data trecuta am incercat sa imi tai singura unghia si mai rau am facut :-s Totusi sa incerc sa tai unghia chiar daca nu este inca crescuta de tot? Hmm. Sunt cam rea de durere sad

| Brigaela a răspuns (pentru ForeverYoung99):

Trebuia sa tai coltul, partea care se incarneaza patrat. Nu o mai taia acum, nu imi dau seama exact cum e situatia de fapt, dar posibil sa fi facut un nou colt incarnat. Du-te, dupa sarbatori, la chirurg.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce a început IAR să te jeneze/doară la atingere, este posibil ca să apară infecţia ( puroi ) şi să recidiveze.

Cel mai indicat ar fi să mergi iar la medic.

De asemenea, ar fi TREBUIT ca, în urma operaţiei, să se "retragă" inflamaţia din zona respectivă.
Având în vedere că acea inflamaţie a persistat, chiar dacă s-a schimbat culoarea, e posibil ca operaţia să NU fi fost efectuată corect.

Toate cele bune.

| Atheea a răspuns:

Eu iti recomand un nou consult medical, gandeste-te mai bine mergi din timp, poate se rezolva cu un unguent sau niste antibiotice, decat sa stai si sa fie din nou nevoie de o interventie chirurgicala. Oricum, indiferent de alegere iti urez multa sanatate!